fbpx

Bc. Martin Balík

Bc. Martin Balík

Nabízené služby:

  • Individuální lekce pro jednotlivce
  • Skupinové lekce
  • Tréninkové plány
  • Výživové poradenství a konzultace

Certifikace:

  • Trenér CrossFit – Level 1
  • Speciality Course – CrossFit Gymnastics
  • Instruktor Fitness – Trenérská škola GoMango (se specializací na CrossFit)

Kontakt:

Aktivně sportovat jsem začal jako hráč fotbalu v žákovském týmu 1. FC Březnice. Postupem času jsem dál rozvíjel pohybové nadání a sportovní zápal ve stolním tenisu a následně i v tenisu klasickém. To mi přineslo mnoho zkušeností a smysl pro fair play. Během let jsem i já zatoužil po vyrýsované postavě a zaměřil se na kulturistiku v běžném fitness centru. Výsledky se dostavily a to mě naplňovalo až do doby, kdy se moje cesta střetla s CrossFitem.

CrossFit mi ukázal kamarád, se kterým jsem hrával tenis a chodil do fitness centra. Tento druh sportu jsem si rychle oblíbil, přestože jsem tréninky zprvu využíval jako pouze kondiční doplněk tenisu. Ačkoliv jsem to původně neměl v úmyslu, stal se pro mě CrossFit sportem číslo jedna a zcela nahradil tenis. Samotné tréninky mi ale nestačily a chtěl jsem se dozvědět víc, osvojit si i jiné druhy technik a najít další možnosti, jak se posouvat dál. A tak se zrodil smělý plán a já započal svou dlouholetou trenérskou praxi. V té době se v Plzni pokoušelo o aktivní CrossFit pouze pár nadšenců a renomovaná fitness centra, která začala experimentovat s tímto druhem pohybu, mě začala oslovovat a zajímat se o možnosti tréninků. Což jsem samozřejmě vítal jako možnost představit CrossFit široké veřejnosti a zpopularizovat ho v rámci Plzně tak, aby i ostatní poznali jeho výhody a krásu a já mohl stát u zrodu a budování komunity kolem tohoto odvětví sportu.

Na tomto sportu mě primárně baví jeho variabilita a oproti běžnému fitness především orientace na výkon spolu s estetikou budování silného a dobře vypadajícího těla. Díky dědičným predispozicím, kvůli kterým cítím nevýhodu v silových trénincích, jsem si oblíbil především dynamický power clean. Na druhou stranu se vždy mohu spolehnout na svá ramena, a proto mezi mými oblíbenými WOD rozhodně nechybí HSPU a na hrazdě pak T2B. Náladu mi nikdy nezkazí dumbbelly ani wallbally a všem je mohu vřele doporučit. Na druhou stranu cítím, že mám stále rezervu v trhu, pistol squats a při veslování. Ale i tento svůj nedostatek beru pozitivně a snažím se k němu tak přistupovat, protože nikdy netrácím dobrou náladu a motivaci a dělám všechno proto, abych je předával dál.

Moji klienti a všichni, kdo přijdou do tělocvičny CrossFitu, jsou pro mě velkou motivací a velmi si jich vážím, už jen proto, že se odhodlali a přišli mezi nás. Pro mě jako pro trenéra je totiž nejlepší ocenění, když vidím jejich pokrok. Motivovat druhé je velice specifické, protože každý je svým způsobem unikátní, a tak dávám hodně na pocit – nejen svůj, ale i klientův, ať už se jedná o individuální trénink nebo skupinovou lekci. A protože naše tréninky nejsou jen o pohybu jako takovém, ale souvisí i se spoustou dalších věcí, snažím se o vnímání každého jednotlivého tréninku a jeho povahy. Na svých trénincích pouštím motivační hudbu a každý, kdo pravidelně navštěvuje mé lekce, dobře ví, že zažíváme hodně legrace. Zastávám názor, že sportovat bychom měli především pro radost, a úsměv k tréninku patří stejně jako propocené tričko.

Mezi moje koníčky patří hraní pokeru a během sezóny si také rád udělám čas na tenis a beach volejbal s přáteli. Mou další velkou vášní je jídlo a vše s ním spojené, což mě také motivovalo stát se výživovým poradcem a neustále se v této oblasti vzdělávat. Samozřejmě se o jídlo nezajímám jen teoreticky, ale nebojím se si i ušpinit ruce a připravit hostinu pro rodinu a dobré kamarády. Nejraději mám lehká italská a pikantní asijská jídla.

CrossFit díky jeho variabilitě a téměř nekonečným možnostem bych doporučil všem. Každému, kdo má vůli a chce pro sebe něco udělat. A to ať už půjde o mladíka se závodními ambicemi, nebo třeba manažera ve středních letech, který má touhu se třikrát v týdnu někde zpotit a zpevnit svalstvo. Stejně tak vhodně nastavený trénink s CrossFit prvky úspěšně pomáhá i v jiných sportech v rámci přípravy například MMA nebo hokeje. Každý si v něm najde to své, o tom jsem přesvědčen.

Nákupní košík
Přejít nahoru