fbpx

Často kladené dotazy - CrossFit Plzeň

CrossFit Obecně

Co je to CrossFit?

CrossFit je velmi komplexní a variabilní typ cvičení skládající se z několika sportovních odvětví. Mezi hlavní tři patří atletika, gymnastika a vzpírání, kterými rozvýjíme sílu, mobilitu a aerobní kapacitu, abychom se ve svém těle cítili dobře. Pokud se chceš dozvědět více o vzniku CrossFitu, jaké cviky Tě mohou čekat a jestli je tento druh sportu pro Tebe, doporučujeme si projít náš článek Jak začít s CrossFitem v Plzni, který Ti dá všechny odpovědi a poskytne i další užitečné informace.

Co je to „WOD“?

WOD = Workout Of the Day – neboli trénink vypsaný na každý den. Cílem workoutu je, aby ze sebe každý vydal 100% a neustále překonával sám sebe. Celý den se cvičí jeden stejný WOD, proto nezáleží na tom, zda přijdeš ráno nebo odpoledne. Každý den se však ve workoutu můžeš těšit na něco jiného.

Co je to „Open Gym“?

Open gym je lekce, která slouží pro lidi, kteří se chtějí věnovat zdokonalování nedostatků nebo chtějí například trénovat vícefázově. Open gym nabízíme převážně pro naše členy k doplnění klasických CrossFit lekcí.

Co je to „On Ramp“?

On Ramp je název pro základní kurz CrossFitu, kterým musí u nás každý nový atlet projít (pokud nemá předešlé zkušenosti z jiných CrossFit gymů). Na On Ramp kurzu se seznámíš se základními technikami a cviky používanými v CrossFitu. Dále Ti budou zodpovězeny všechny otázky a popsáno fungování CrossFit strojů. Pokud se chceš dozvědět o tomto kurzu více, navštiv článek On Ramp, který je mu celý věnovaný.

Proč je CrossFit lepší než „obyčejná“ posilovna?

CrossFit Tě učí, jak využít získanou sílu v reálném životě. To se v posilovně těžko naučíš. Většinu CrossFit cviků v posilovnách ani nelze provádět. Důležitý důvod, proč si vybrat CrossFit, je trenér, který na Tebe celý trénink dohlíží. Pokud děláš něco špatně, okamžitě Tě opraví a snižuje tím riziko Tvého zranění. Stále je Ti k dispozici a zodpoví jakékoliv dotazy. V posilovně si každý zaplatí vstup a nikdo si Tě již více nevšimne. To se Ti u nás nestane. Proto je dalším benefitem komunita, kterou v posilovně nenajdeš. Kdo nezažil, neuvěří.

Slyšel/a jsem, že CrossFit je určen hlavně pro vrcholové atlety a ozbrojené složky. Je to pravda?

Je pravdou, že plno vrcholových sportovců či členů ozbrojených složek jej využívá jako doplněk ke svému tréninku, a to především z důvodu komplexnosti a využití v reálném životě. Ovšem CrossFit je opravdu určen pro každého, kdo se chce hýbat, cítit se dobře ve svém těle a posouvat své fyzické hranice. V případě začínajícího atleta, je zde varianta „scaled“, což znamená že trenér atletovi vždy upraví daný cvik dle jeho fyzických možností.

Jak mohu s CrossFitem začít?

Více informací o tom, jak začít s CrossFitem v Plzni, se dočteš na stránce Jak začít, kde je velice podrobně podrobně popsán vznik CrossFitu, čím se liší od jiných sportů, z jakých cviků se skládá, kdo může začít s CrossFitem a také to, co si sbalit do tašky na první lekci. Pokud Ti není něco jasné, kontaktuj nás na e-mailu: nebo na telefoním čísle: +420 777 72 77 72.

Je CrossFit vhodný i pro ženy?

Rozhodně ano! Tento názor, že silový trénink není vhodný pro ženy, je velmi zastaralý a v současné době se jedná o velký omyl. Naopak spojení silového a aerobního cvičení je pro ženy nejúčinnější k dosažení jejich vysněné postavy. Více než polovina našich členů jsou holky, dívky a ženy všech věkových kategorií, ať již jde o sestry nebo matky s dcerami, které k nám na hodiny CrossFitu chodí společně.

Toto je jedna z dalších odlišností od běžných posiloven (převážně mužských) a jiných yoga kurzů (převážně ženských) – ve smíšeném kolektivu zažijete vždy více legrace a z hodin odcházíte „zrelaxováni“, jak po fyzické, tak psychické stránce.

Lze pomocí CrossFitu nabrat svalovou hmotu?

Ano, variabilitou cvičení si svaly nezvyknou na určitý typ pohybu a jsou neustále šokovány, proto mají tendenci růst.

Lze pomocí CrossFitu zhubnout?

Ano, vzhledem k tomu, že CrossFit workouty probíhají ve vysoké tepové frekvenci, za trénink spálíš mnoho kalorií, proto nemusíš na výsledky dlouho čekat. V případě, že se ještě lehce zaměříš na stravu, výsledky jsou zaručené.

Musím trénovat každý den?

Nemůžeš! Toto rozhodně nedoporučujeme. Tělo potřebuje regenerovat a je to bohužel velmi častá chyba většiny sportovců, a to především mladší generace. S nedostatkem regenerace, Tvé výkony nikdy nebudou takové, jaké by mohly být a zbytečně dochází k přetrénování a většímu riziku vzniku zranění. Proto od svého těla nejen ber, ale také mu dávej zpět.

Jak často musím trénovat?

Toto je opět velmi individuální odpověď na otázku. Záleží především na sportovní historii, fyzické kondici a zdravotním stavu jedince. Dále také záleží na tom, jaké máš zaměstnání a časové možnosti. V neposlední řadě je třeba si odpovědět, zda je pro Tebe CrossFit pouze doplňkovým sportem nebo zda jej máš jako hlavní sport.

Je CrossFit bezpečný?

Ano, ale vzhledem k tomu, že se cvičí se zátěží, je potřeba poslouchat rady trenéra (který je přítomen na každěm tréninku v našem CrossFit Plzeň gymu). K provedení technicky náročných cviků předchází stovky, ne-li tisíce opakování ke zdokonalování zmiňované techniky.

Je CrossFit vhodný pro děti?

Ano, dětské lekce probíhají zcela odlišně oproti lekcím pro dospělé a to především formou hry, při které děti rozvíjejí své motorické schopnosti. Pro děti nabízíme hodiny CrossFit Kids s certifikovaným trenérem. Děti jsou na těchto kurzech rozděleny do dvou skupin podlě věku od 3 do 6 let a od 6 do 12 let. Pokud se chceš o těchto lekcích dozvědět více informací, navštiv stránku CrossFit Kids.

Proč je CrossFit technicky tak náročný sport?

Je potřeba na tento druh sportu nahlížet jako na zcela nový druh sportu. A je potřeba začínat opravdu pomalu od úplných začátků tak, jako v kterémkoliv jiném sportu.

Představ si například, že jdeš poprvé do bazénu a chceš se naučit úplně nový pohyb, kterým je plavání – předpokládám, že to perfektně během jedné lekce nezvládneš a trenér Tě rozhodně nepošle ať uplaveš dva nebo více kilometrů. U nás to funguje zcela stejně, pouze s trpělivostí a vytrvalostí se dostaví výsledky.

Nikdy předtím jsem necvičil/a. Mohu vůbec zkoušet CrossFit?

Ano, ale chce to pevnou vůli a velké odhodlání. První dva až tři měsíce jsou bohužel náročné z důvodu velkého množství nových cviků, ale po překonání tohoto období se tento sport stává pro většinu lidí závislostí a životním stylem. Pokud stále váháš a potřebuješ více informací o CrossFitu, doporučujeme Ti nás článek Jak začít s CrossFitem v Plzni, který Ti odpoví na všechny Tvé otázky.

Proč CrossFit funguje?

Každý den je jiný WOD (WOD = Workout Of the Day – neboli trénink vypsaný na každý den.), jiná zátěž, jiná intenzita, jiné zaměření, jiné cviky. Dále je na tréninku zbytek party cvičících, která se snaží projít daným tréninkem co nejlépe a vzniká tak přátelská rivalita, která Tě přinutí vydat ze sebe ten nejlepší výkon. CrossFit razí heslo: „Buď připraven na nepřipravitelné!“.

CrossFit Plzeň

Co je to „Core“ trénink?

Cvičení zaměřené především na mobilitu a posílení středu těla. Můžeš se zde setkat s různými typy protahování a výdržemi v ne zcela příjemných pozicích. Tyto lekce neobsahují žádný workout, proto je možné je absolvovat bez předchozí zkušenosti s CrossFitem. Pokud se chceš dozvědět, kdy tyto lekce probíhají, sleduj náš rozvrh.

Co je to CrossFit Kids?

Jak už napovídá název lekce, je to lekce určená pouze pro děti. CrossFit Kids je sportovní program přímo od CrossFit®, speciálně navržený pro děti a mládež, jehož cílem je rozvoj pohybových dovedností a zvýšení fyzické kondice,
 a zároveň socializace ve sportovním prostředí.

Při lekci, vedené vždy certifikovaným trenérem, jsou sportovní aktivity vykonávané formou her a různých pohybových soutěží, což přirozeně nahrazuje především sedavou zábavu, která bývá častou náplní volného času dětí. Pokud se chceš o těchto trénincích dozvědět více informací, chceš zjistit, proč svou ratolest k nám přivést nebo jak děti na takovéto lekce vůbec připravit, přečti si náš článek CrossFit Kids. Na otázku, kdy tyto lekce probíhají, Ti snadno odpoví náš rozvrh.

Lekce CrossFit Kids jsou rozdělené do dvou věkových kategorií
:

  1. 3-6 let – délka 30 minut

  2. 7-14 let – délka 60 minut

CrossFit Kids Logo

Co je to „Weightlifting“ trénink?

Jak jistě víš, CrossFit obsahuje prvky vzpírání (práce s olympijskou osou), proto je potřeba tyto pohyby neustále zdokonalovat, jelikož jsou technicky velmi náročné. A přesně k tomu slouží tento typ lekce. Je zde velmi omezená kapacita, aby se Ti trenér mohl věnovat po celou dobu lekce a udržela se tak kvalita této lekce. V této lekci se opět nesetkáš s žádným závěrečným workoutem. Pokud chceš vědět, kdy přesně tyto lekce probíhají, podívej se na náš rozvrh.

Z čeho se skládá lekce?

Lekce má 60 minut a standartně se skládá z rychlé rozcvičky (zahřátí), poté následuje silová nebo technická část a na závěr přichází již výše zmiňovaný WOD (někdy krátký, někdy dlouhý, důležité ovšem je, aby si člověk sáhl až na samou hranici svých možností a zjistil, že je to jen v jeho hlavě).

Mohu přijít rovnou na první lekci CrossFitu nebo je třeba nějaké speciální školení?

Pokud máš již nějaké zkušenosti s CrossFitem, rádi Tě na lekci přivítáme, je to zcela běžné, že lidé navštěvují jiné gymy mimo své bydliště. Ovšem pokud žádné zkušenosti nemáš, je třeba se nejdříve seznámit se základními cviky CrossFitu. Jinými slovy, je potřeba zúčastnit se takzvaného On Ramp (základního) kurzu, kde se seznámíš se základní technikou, používanými technikami, sportovním náčiním a vším ostatním.

Nezapomeň, u nás je každý trénik vždy pod vedením certifikovaného trenéra, který je Ti vždy k dispozici a vysvětlí nebo poupraví techniku cviků tak, aby jsi se posouval a to jak výkonostně, tak aby se předešlo provádění špatné techinky a následných zranění.

Jsou lekce pod vedením profesionálů nebo trenérů amatérů?

Všichni naši trenéři v CrossFit Plzeň mají trenérský certifikát „Instruktor Fitness“ akreditovaný ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Jelikož se snažíme neustále vzdělávat, abychom Ti mohli nabídnout více, někteří z našich trenérů se zúčastnili i jednotlivých specializovaných kurzů.

CrossFit Plzen Certification Logos Combined

Jaká je maximální kapacita osob na jednu lekci?

V rozvrhu máme více typů lekcí, nejčastější je klasická CrossFit lekce, která má kapacitu 12 lidí.

Musím podepsat členskou smlouvu?

Ne, nemáme rádi členské smlouvy. U nás v CrossFit Plzeň máš vše bez jakéhokoliv závazku.

Je součástí tělocvičny i šatna s uzamykatelnými skříňkami a sprchami?

Ano, můžeš využít ZDARMA uzamykatelné skříňky a po pořádném tréninku si dopřát osvěžující sprchu.

Mohu si najmout osobního trenéra?

Ano, i tuhle službu nabízí náš CrossFit gym. Stačí oslovit kteréhokoliv z našich trenérů a najít společný volný termín.

Je v tělocvičně dětský koutek?

Dětský koutek k dispozici nemáme, ale jeden z našich trenérů, má certifikaci na trénink dětí, neboli CrossFit Kids, takže se pohybově můžeš zdokonalovat nejen Ty, ale i Tvé děti. Vzhledem k tomu, že máme k dispozici dvě poschodí, lekce dětí i rodičů mohou probíhat současně.

Mohu konzumovat vlastní nápoje?

Rozhodně ano. Nevidíme důvod, proč by to mělo být zakázáno. Dokonce nabízíme iontové nápoje za dobrovolný příspěvek.

Mohu si v tělocvičně zakoupit nějaké nápoje nebo doplňky stravy?

Ano, něco k pití u nás určitě seženete a to především náš velmi oblíbený FitAid. S doplňky stravy se v současné době nezabýváme, ale raději odkazujeme na odborníky, se kterými máme domluvenou spolupráci a pro naše členy zaručené slevy.

Mohu si v tělocvičně zapůjčit ručník?

V současné době tuto službu neposkytujeme.

Potřebuji speciální obuv nebo sportovní oblečení?

Speciální obuv a oblečení nepotřebuješ, stačí pohodlné sportovní oblečení, ve kterém se cítíš dobře, a pevnou sportovní obuv. Pochopitelně značka CrossFit nabízí plno vlastního oblečení a obuvi, která je více přizpůsobená tomuto sportu, ale rozhodně není nezbytná.

Jak často mohu chodit do tělocvičny?

Nejsi limitován množstvím vstupů. Máme plno členů, kteří chodí trénovat i dvakrát za den, opět ale nezapomínej, že tělo také potřebuje regenerovat. Alespoň jeden den v týdnu je potřeba si dopřát pořádný odpočinek.

Možnosti platby

Jaké jsou možnosti platby za lekce?

V současné době přijímáme platby v hotovosti nebo převodem na účet.

Akceptujete platbu platební kartou?

V současné době u nás není možné platit platební kartou.

Je možná platba zálohovou fakturou?

Ano, po domluvě Ti zálohovou fakturu k proplacení vystavíme (členství bude aktivní až po její uhrazení).

Mohu koupit členství jako dárek?

Ano, máme k dispozici připravené dárkové poukazy (lze zakoupit přímo v našem CrossFit Plzeň gymu nebo na našem eshopu).

Proč to stojí tolik?

A nebo proč to stojí tak málo? V průběhu celé lekce máš k dispozici trenéra, který je schopen Ti s čímkoliv poradit. Naše měsíční členství (pro některé jedince i 20-30 návštěv) odpovídá třem až pěti lekcím s trenérem v klasické posilovně.

Poskytujete slevu pro páry?

Ano, poskytujeme. Můžete zakoupit párové členství za zvýhodněnou cenu dle našeho ceníku a společně tak trávit více času při sportu a současně šetřit Váš společný rozpočet. V tomto případě nemusíte lekce navštěvovat současně.

Poskytujete slevy na vstupné?

Ano, zvýhodněné vstupné poskytujeme pro všechny studenty a členy složek integrovaného záchraného systému, jak se můžete přesvědčit na stránkách našeho ceníku.

Přihlášení na lekci

Musím se na lekci CrossFitu přihlásit nebo mohu jednoduše přijít do tělocvičny?

Určitě je potřeba se na každou lekci přihlásit, jelikož je omezená kapacita z důvodu prostoru a hlavně kvality lekce. V případě zájmu o rezervaci, na kteroukoliv hodinu, se přihlaš v našem rezervačním systému.

Kde se mohu přihlásit na lekci?

Přihlaš se v našem rezervačním systému.

Jak se dostanu do CrossFit Plzeň

Kde se nachází tělocvična CrossFit Plzeň?

Více informací najdeš na stránce Kontakt.

Jak se dostanu do tělocvičny CrossFit Plzeň?

Nejjednodušší cesta je, když pojedeš/půjdeš dolů po Americké ulici (směrem od Klatovské třídy) k hlavnímu vlakovému nádraží, za řekou odbočíš doprava (podél řeky) a přijedeš/přijdeš pod most Milenia, kde se po levé straně nachází velké venkovní parkoviště (pod mostem), na jehož konci nad schody je vchod do CrossFit Plzeň. Více informací najdeš na stránce Kontakt.

Kde lze u tělocvičny parkovat?

Jsou dvě možnosti, kde u nás můžeš parkovat:

  1. Přímo před vchodem na venkovním parkovišti, které je k dispozici ZDARMA.

  2. V hlídaných podzemních garážích, kterou jsou součástí budovy ve které je náš gym. Parkování zde máme domluvené na 3 hodiny opět ZDARMA, stačí pouze přinést parkovací lístek, který Ti potvrdíme.

Kontakt

Jak nejlépe Vás kontaktovat?

Kontaktovat nás můžeš mnoha různými způsoby, preferujeme email, telefon a nebo nás přijď navštívit rovnou osobně do CrossFit Plzeň – více informací najdeš na stránce Kontakt.

Je CrossFit Plzeň na sociálních médiích?

Ano, všechny odkazy na naše sociální média najdeš na stránce Kontakt.

Ostatní

Jste v Plzni pracovně nebo jen projíždíte kolem?

Chceš si zacvičit CrossFit v Plzni, tak navštiv náš rezervační systém a udělej si rezervaci na lekci (Platí pouze v případě, že máš zkušenosti s CrossFitem z jiného gymu. Máme velmi rádi cizí návštěvníky, kteří dorazí na drop-in, tak už se na Tebe těšíme).

Nabízíte možnost konzultace ohledně stravování?

Ano, stačí když se v tělocvičně domluvíš s některým z našich trenérů a nebo nám jednoduše napiš email, který najdeš na stránce Kontakt.

Zranil/a jsem se. Mohu přesto přijít a cvičit?

Ano, v tomto případě Ti trenér vybere cvik, který bez problémů můžeš provádět a který Tě nebude limitovat. Bohužel je to častá chyba, že člověk kvůli zranění přestane sportovat úplně na několik měsíců. Každopádně je nejdříve nutné se poradit se svým lékařem.

Jak se mám stravovat před a po lekci?

Tohle je velmi častá otázka, ale odpovědět na ní je téměř nemožné. Každý člověk je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Proto nejlepší odpovědí je: Poslouchej své tělo a vyzkoušej všechny možné varianty.