fbpx
CrossFit Plzeň společná fotka všech členů

On Ramp základní CrossFit kurz pro začátečníky

Základní kurz On Ramp

Tento článek jsme připravili zejména pro zájemce, kteří chtějí s CrossFitem začít, ale ještě nemají žádné zkušenosti, a tudíž zatím netuší, co je může na lekcích potkat a proč je tak důležitý základní kurz zvaný On Ramp. Pokud jsi se ještě nedostal/a k našemu příspěvku Jak začít, shrneme si pár větami, co to CrossFit vůbec je.

Jedná se o poměrně nový, ale velmi účinný sport, při kterém můžeš nejen zlepšit svoji fyzickou kondici, nabrat sílu, ale také se seznámit se skvělým kolektivem stejně smýšlejícíh lidí. CrossFit je velmi variabilní sport, který nabízí prvky gymnastiky, atletiky a vzpírání. Tento sport je prováděn při vysoké tepové frekvenci, což má za následek, že při každém workoutu musíš překonávat sám/sama sebe a posouvat své hranice. To vede ke zvýšení fyzické a psychické odolnosti. CrossFit je určen pro muže, ženy i děti všech věkových kategorií, a to už od 3 let. Jediným limitujícím prvkem jsi právě sám/sama. Vzhledem k tomu, že CrossFit nabízí nepřeberné množství cviků, je potřeba seznámit se alespoň s těmi základními a naučit se jejich správnou techniku. A právě proto je nutné zúčastnit se základního kurzu – On Ramp, kde si vše vysvětlíme a názorně ukážeme.

Základní kurz On Ramp - seznámení nováčků s pohyby v CrossFitu

Základní kurz On Ramp – seznámení nováčků s pohyby v CrossFitu

Na tomto kurzu Tě seznámíme s naprosto základními pohyby, se kterými se setkáš v běžném životě, aniž jsi si to doposud myslel/a. Jsou jimi například dřep, tlak nebo mrtvý tah. Je třeba zdůraznit, že absolvování našeho kurzu je nezbytné z toho důvodu, že ani ty sám si lekci neužiješ, pokud neznáš základy a korektní techniku těchto pohybů. Dalším důvodem jsou zranění, kterým se snažíme předcházet právě správnou technikou provedení jednotlivých cviků. Bohužel se denně setkáváme s názory nováčků, že On Ramp nepotřebují, že již navštěvují klasický fitness několik let a že už vše znají. Nicméně po návštěvě naší běžné lekce se až 90% těchto lidí dotáže, kdy mohou přijít na nejbližší On Ramp. Proto bychom chtěli touto cestou všem nově začínajícím CrossFiterům připomenout, že On Ramp je přizpůsoben právě pro ně, aby si vyzkoušeli mnoho základních pohybů, které CrossFit nabízí. Opravdu nechtěj jako nováček On Ramp přeskakovat. Jak jsme se již zmínili, jedná se o zcela nový sport, ke kterému se musíš propracovat zcela od základů stejně tak, jako je tomu u jiných sportovních disciplín.

Kdy kurzy On Ramp probíhají?

On Ramp vypisujeme pravidelně každý měsíc. Přesné termíny najdeš v našem rezervačním systému. V případě zájmu lze jednotlivé lekce projít formou individuálních tréninků, ať už pro jednoho či více zájemců. Tuto nabídku využívají převážně lidé, kteří nechtějí být při první návštěvě součástí kolektivu nebo z důvodu nevyhovujícího termínu. Máš-li zájem o individální přístup neváhej nás kontaktovat.

Čtyři lekce On Ramp

Tento základní kurz je složen ze čtyř hodin, které se dělí do jednotlivých lekcí probíhajících po sobě. Stačí tedy pouze jedna návštěva tělocvičny. Pojďme si nyní říci, jak jednotlivé hodiny probíhají.

První lekce

První lekce je zaměřena převážně na provedení správné techniky dřepu. Věděl/a jsi, že existují čtyři základní varianty dřepu? Právě o nich si budeme povídat a praktikovat je nejdříve s plastovou tyčkou a poté s prázdnou vzpěračskou osou. Není se tedy čeho obávat, protože každý si zde najde to své. V první lekci si vyzkoušíme krátký desetiminutový workout, při kterém se pravděpodobně poprvé seznámíš s tím, jaké to je pracovat ve vysoké tepové frekvenci a setrvat nějaký čas za hranicí vlastní komfortní zóny. Mnoho předchozích nováčků hodnotí právě tento workout jako jeden z nejnáročnějčích, a to právě z důvodu, že je při workoutu potřeba „hodně dýchat“.

Základní kurz On Ramp - osvojení si správné techniky cviků v CrossFitu

Základní kurz On Ramp – osvojení si správné techniky cviků v CrossFitu

Druhá lekce

Druhá lekce kurzu On Ramp je zaměřena převážně na tlak z ramen do pozice nad hlavou, tzv. Shloulder to overhead. Zde se seznámíš opět se čtyřmi základními postupy, jak dostat činku z ramen nad hlavu. Opět nejprve vysvětlíme techniku s plastovou tyčkou a poté se přesuneme na prázdné osy. I v této lekci si vyzkoušíš krátký workout, který je již trochu více technický a více zaměřen na sílu horní poloviny těla.

Třetí lekce

Ve třetí lekci Ti představíme první ze vzpěračských pohybů, kterým je přemístění neboli Clean. Tento pohyb je velice důležitý, neboť v průběhu klasických lekcí leží činky převážně na podlaze a atleti musí být schopni je správnou technikou zvednout ze země do úrovně pasu, ramen, případně nad hlavu. Tento pohyb je technicky velice náročný a je nezbytné mu věnovat mnoho času k osvojení správného provedení. Jako skvělý doplněk ke vzpírání slouží gymnastika, takže Tě v této hodině seznámíme se základy toho, jak udělat správně shyb. Na závěr Tě opět čeká workout, který je nejvíce technicky náročný, ale určitě se nemusíš obávat, že ho nezvládneš.

Čtvrtá lekce

Ve čtvrté lekci vyzkoušíme plno doplňkových cviků s dumbbelly a kettlebelly, SkiErg, Rower a další trenažery. Dále je lekce určena pro dotazy či zopakování něčeho, co nebylo v průběhu celého kurzu On Ramp jasné.

Proč je On Ramp důležitý?

Nováčci nám často píší, proč On Ramp trvá celé čtyři hodiny? Odpověď je jednoduchá. Pro osvojení všech pohybů v CrossFitu Ti nebude stačit ani měsíc. První tři měsíce bývají pro nově začínající atlety velmi náročné, jelikož se na trénincích stále setkávají s novými a novými cviky. Pochopitelně některé jsou řazeny mezi jednoduché pohyby, některé jsou více technicky, nikoliv fyzicky náročné. K tomu, aby si se tyto pohyby naučil/a, Ti stačí pouze pevná vůle a velké odhodlání. Výsledky dostaví velice rychle. Často slýcháme názory od kamarádů našich členů, že CrossFit nemohou zvládnout, že je to příliš náročný sport. Jak jsme již zmínili výše, začínáme s plastovými tyčkami a náročnost si každý volí sám dle své výkonnosti a fyzické přiravenosti.

Rezervace kurzu a možnosti platby

Během absolvování základního kurzu On Ramp budeš seznámen/a s více jak dvaceti cviky a bude pro Tebe tedy průběh klasické lekce daleko jednodužší. Tak neváhej a vytvoř si vlastní účet v našem rezervačním systému a zarezervujte si své místo na On Ramp. Platbu můžeš provést hned při přihlášení přes platební bránu GoPay. Mnoho lidí ovšem volí variantu, že se zastaví kdykoliv v otevírací době v tělocvičně, prohlédnou si prostory, popřípadě domluví nezávaznou konzultaci zdarma. Je to jen na Tobě. Přijď a zkus si to sám/sama. Bumeme se na Tebe těšit.

Přejít nahoru