fbpx

Jak jsme se dostali ke CrossFitu

Jak jsem poznal CrossFit

V roce 2015 jsem se rozhodl vycestovat do zahraničí, přesněji do Toronta v Kanadě. Mým cílem bylo získat nové zkušenosti, poznat jinou kulturu a naučit se cizímu jazyku. V Kanadě jsem strávil rok a půl života a kdyby se mě někdo zeptal, zda bych to udělal znovu, určitě s jistotou odpovím, že ano a doporučím to všem, kteří nad tím přemýšlí. Tyto životní zkušenosti nic nenahradí a nikdo Vám je nevezme. Už když jsem se do Kanady chystal, věděl jsem, že se tam budu chtít CrossFitu věnovat. CrossFit jsem znal především z internetu, protože v České republice nebyla tato disciplína tou dobou tolik rozšířená. Ještě z domova jsem si zjistil, zda jsou poblíž mého nového kanadského působiště nějaké tělocvičny, do kterých bych mohl hned od začátku chodit. Ve výsledku myslím, že jsem vybral dobře. Byla to tělocvična West Toronto CrossFit, a i když nebyla co do vybavení ta nejlepší v Torontu a okolí, kde jsem bydlel, časem jsem zjistil, že měla majitele se srdcem na správném místě. Pan majitel CrossFitem žil a k tomu také vedl své svěřence. Hodně dbal na správnou techniku, takže jsem se toho od něj mohl spoustu naučit. Samozřejmě začátky byly i pro mě těžké jako pro každého, kdo s tímto sportem začíná. I když jsem léta hrál hokej a pak chodil do klasické posilovny, cvičení CrossFitu bylo něco naprosto odlišného. Bavila mě především variabilita a ten pocit, že se člověk neustále posouvá kupředu.

Medailonek Martin & Lucka

Trenéři a zakladatelé CrossFit Plzeň Martin Šimek a Lucka Fuňková

A proč jsem se nakonec rozhodl otevřít CrossFit tělocvičnu v Plzni? Tento sport se stal mým životním stylem. Naprosto mě pohltil a začal prostupovat každým pórem mého těla. I proto jsem si řekl, že bych v životě chtěl dělat něco, co mě baví. Chtěl jsem ze sebe setřást okovy každodenní ubíjející rutiny všední a nudné práce a naplnit svůj život něčím, co bude předávat radost a pozitivní energii dalším lidem a ne jen mně. Dalším důvodem bylo to, že jsem se CrossFitu po návratu z Kanady rozhodně nechtěl vzdát a jelikož jsem věděl, že žádná tělocvična v Plzeňském kraji nesplňuje principy pravého a ryzího CrossFitu, odpověď byla jasná. Ačkoliv můj vysněný cíl byl velmi riskantní a cesta k němu se už od počátku rýsovala jako velmi strastiplná, zatnul jsem zuby a pustil se do toho.

V Kanadě mě navíc CrossFitová komunita neustále podporovala v myšlence, že bych měl otevřít vlastní tělocvičnu. Často jsem slyšel, že není možné, abych s tím jen tak skončil, když jsem si to tak zamiloval. Nejvíce mě v mém smělém plánu podporovala naše trenérka Lucka Fuňková, se kterou jsme v Kanadě pobývali spolu a zároveň sdíleli nadšení pro CrossFit. Nakonec jsem tedy udělal krok do neznáma a spojil svůj život s něčím, o čem jsem nevěděl, jestli to bude úspěšné a jestli to lidé v Plzni budou mít rádi. Rozhodl jsem se vybudovat vlastní tělocvičnu CrossFitu. Rodina mě od toho naopak neustále odrazovala. I když otevření vlastní tělocvičny neslo spoustu otazníků a obav, rozhodli jsme se s Luckou těsně před odletem domů absolvovat kurz CrossFit Level 1, který je nezbytný pro otevření vlastní tělocvičny a trénování lidí ve sportu, který bych mohl nazývat CrossFit. I když jsem v Kanadě strávil rok a půl života, samotné závěrečné zkoušky probíhající v angličtině jsem se stále obával. Praktická část proběhla naprosto bez problémů, jelikož jsem měl velmi dobré technické základy od svého trenéra ve West Toronto CrossFit, kam jsem docházel. Hodně dbal na správné technické provedení všech cviků, zajímal se o svou CrossFitovou komunitu, a jak se říká, byl to člověk na správném místě. A přesně tohle jsem si chtěl odvézt s sebou do Plzně.

Na Měsíc, pod most a dál

Když jsme se s Luckou Fuňkovou rozhodli, že se do toho pustíme, začali jsme již v Kanadě hledat prostory vhodné pro tělocvičnu, což nebylo vůbec snadné. Prostor, který by byl ideální a podle našich představ, bohužel nikde v Plzni k dispozici nebyl. Náše požadavky byly jasné. Hledali jsme dostatečně velké místo s vysokými stropy, kde by byly splněny požadavky pro odhazování těžkých činek, vyžadovali jsme prostor pro parkování, prostor na cvičení a běhání venku, zároveň nikomu nesměl vadit hluk apod. A to všechno mělo být ideálně poblíž centra. V červenci jsme z Kanady rozjeli pátrací akci, ale když jsme přijeli do Plzně a na některé prostory se šli podívat, byli jsme nešťastní a začínali propadat beznaději. Nic totiž nevyhovovalo. Nezbývalo nám tedy nic jiného než hledat dál a nevzdávat se. V Plzni jsme obešli snad dvacet různých míst, ale všude byl nějaký problém, někde velký a jinde větší. V prosinci jsme našli to „naše místo na slunci“. Bylo absolutně problémové a nedokonalé, ale svým způsobem splňovalo body, které jsme potřebovali. Vyskytl se pouze jeden malý problém, tedy vlastně dva a nebyly vůbec malé, ale byly velké jako krátery na Měsíci. Byly to dvě obrovské díry v podlaze našeho hlavního cvičebního prostoru. Jako další drobný technický zádrhel se jevila skutečnost, že tam zatéká a všude jsou velké nerovnosti v podlaze a posledním, tím největším, že prostor nelze izolovat. Stěny jsou z betonu, což bylo právě to, co nás okouzlilo. V zimě ale hrozilo, že nás bude okouzlovat zamrzlé náčiní vzhledem k izolačním vlastnostem betonu. Navzdory těmto skutečnostem jsme si řekli, že zde vybudujeme CrossFit Plzeň.

CrossFit Plzeň - sprejování / malování loga

CrossFit Plzeň – sprejování a malování loga

V lednu 2016 jsme podepsali nájemní smlouvu a pustili se do stavebních úprav, kterých nás čekalo opravdu mnoho. První na řadu přišlo betonování dvou velkých děr myšlené pro výtah na automobily. Bylo potřeba vše pořádně propočítat a proplést beton “železem”. Když beton vyzrál, musely se srovnat nerovnosti v podlaze. Každý den probíhalo nekončící broušení betonu, dokud vše nebylo na výbornou. Poté se začalo se sociálním zařízením, které nebylo vůbec žádné, tzn. vše jsme si museli vybudovat úplně sami na vlastní náklady v prostoru, který máme pouze v nájmu, ale ani to nás neodradilo. Další na řadu přišly železné schody, zateplení stěny u oken, přívod vody a elektřiny, rozmístění světel a topných jednotek a plno dalšího. Když byly hotové takovéto hrubé práce, začalo se pracovat na úklidu. Prostor byl několik let nevyužívaný, takže bylo potřeba umýt každou betonovou stěnu, která byla plná prachu a obrovských pavučin. Jakmile bylo nahrubo uklizeno, bylo třeba vyřešit zatékání do prostor. To jsme vyřešili malými okapy, které jsou u stropu a svádí vodu do odpadu. Poté jsme začali pokládat podlahu a rozmisťovat vybavení, které k nám dorazilo přes oceán ve velkém lodním kontejneru. Nejhezčí na tom bylo, že lidé, kteří byli již součástí CrossFit komunity, nám ve svém volném čase chodili pomáhat. Za to jim patří naše velké díky. Veškeré práce, které jsme zvládli, jsme si dělali sami. Bylo to hodně dlouhých dnů a nocí, ale jen samotná představa toho, že se snažíme vytvořit místo, kde se budou lidé posouvat a zdokonalovat, nás neustále hnala dopředu.

První den otevření tělocvičny byla zátěžová zkouška, jelikož v tento den se u nás konal seminář s uznávaným českým trenérem PhDr. Petrem Schleglem, Ph.D. Naštěstí vše dopadlo na výbornou a mohli jsme pokračovat. V první fázi jsme začínali se základním Crossfit vybavením jakým jsou základní váhy od každého typu, jeden Assault Airbike a jedno veslo. Když se nám dostalo zpětné vazby a zjistili jsme, že lidi v Plzni tento sport baví, začali jsme naší tělocvičnu rozšiřovat. Nakupovalo se další vybavení, rozšiřoval se počet a typy aerobních strojů a my jsme se také začali dále vzdělávat a jezdit na různé specializované kurzy. Po dvou letech fungování bylo horní patro téměř plné a tak jsme se rozhodli rozšířit tělocvičnu ještě o spodní patro, které slouží převážně pro Open Gym, dětské lekce a protahování po hodině. Dalšímu rozšíření předcházelo dlouhé jednání s městem a přidání venkovního přepravního kontejneru na venkovní vybavení jako Yoke Carry, sáňky, atlasovy kameny, apod. Dále máme venkovní hrazdy, aby si člověk při hezkém počasí mohl zacvičit na čerstvém vzduchu.

CrossFit Plzeň - svařování venkovní hrazdové kontrukce

CrossFit Plzeň – svařování venkovní hrazdové kontrukce

Abych pravdu řekl, mít vlastní tělocvičnu jsem si zpočátku představoval trochu jednodušeji. Říkal jsem si že budu dělat to, co mě baví, to přeci nemůže být tak náročné, jak si to určitě říká spousta z Vás. Ale kolikrát je opak pravdou a já večer přijdu domů a jsem tak unavený, že bez cizí pomoci nedokážu ani ležet na posteli. Když to ale vše shrnu a zamyslím se nad tím, věřím, že to stojí za to. Důvod je ten, že když přijdete do tělocvičny, potkáte se s těmi skvělými lidmi, kteří ji tvoří takovou, jaká by měla být, a cítíte se tam vážně dobře. Tohle byl vždy můj sen a i nadále je to můj cíl, abych u nás viděl spokojené lidi, kteří se neustále posouvají jak fyzicky, tak psychicky a u toho se v tělocvičně ještě dobře baví. Prostory jsem se snažil přizpůsobit tomu, aby to u nás bylo útulné a nepůsobilo to chladně, což se snažím různými doplňky rozvíjet i nadále. Rozhodně ještě nejsme u konce a plánujeme další vylepšování, aby se naše tělocvična stala ještě útulnějším místem než je nyní. Naši členové, kteří jsou nám věrní od začátku, jistě dobře vědí, že se každou chvíli stěhuje vybavení z místa na místo tak, jak nám postuně ukazuje čas, že je to lepší a praktičtější.

Trenér sem, trenér tam, já už to sám nezvládám

Trenéři CrossFit Plzeň

Trenéři CrossFit Plzeň

V CrossFit Plzeň budujeme komunitu za pomoci našich skvělých certifikovaných trenérů. Jednotliví trenéři přibývali časem. Ze začátku jsem se o tělocvičnu staral pouze spolu s Luckou Fuňkovou, protože ta měla do CrossFitu stejné zapálení jako já. První rok jsem měl ještě jiné zaměstnání a do tělocvičny jsem jezdil odpoledne po práci, takže většinu lekcí vedla ona a já jsem se staral o chod zařízení mimo tělocvičnu a měl jsem odpolední lekce. Vzhledem k tomu, že to bylo kapacitně nezvladatelné, snažili jsme se najít někoho, koho CrossFit baví stejně jako nás a kdo by našim členům dokázal něco předat. Prvním z trenérů, který se k nám přidal, byl Martin Balík. CrossFitu už se věnoval nějakou dobu před otevřením tělocvičny i poté, kdy u nás chvíli působil jako člen. Nakonec jsme spolu navázali spolupráci. Po roce fungování CrossFit Plzeň jsem se rozhodl opustit své zaměstnání a věnovat se pouze tělocvičně. Naopak Lucka ze začala věnovat oboru, který dlouho studovala, takže jsme si to tak trochu prohodili. Neměli jsme zpočátku žádný den volno. V tělocvičně jsme byli opravdu každý den v týdnu a vzhledem k tomu, že jsme chtěli mít alespoň trochu volna pro osobní život, rozhodli jsme se pro přijetí dalšího trenéra, který u nás nyní již nepůsobí, takže jsme po čase opět zůstali tři. Proto jsme znovu začali hledat a to opět v řadách našich členů. Přeci jen měli naší „školu“, takže jsme opět hledali někoho, kdo je pro CrossFit stejně zapálený a pro koho je životním stylem. Nakonec jsme se rozhodli spolupracovat s naším členem Ondrou, který nám pomáhá hlavně s nedělními lekcemi, abychom měli alespoň o víkendu trochu volného času. Dalším trenérem, který u nás přibyl byl Milan, který měl již zkušenosti s vedením skupinových lekcí, jelikož sám předtím vedl podobnou tělocvičnu. A v neposlední řadě jsme se rozhodli spolupracovat s Michalem, který byl naším členem také od počátku fungování naší tělocvičny. Každý z těchto trenérů má potřebné vzdělání pro trénování lidí a neustále se v tomto oboru dobrovolně vzdělává, jelikož je to nejen jejich zaměstnáním, ale také jejich zálibou, což pro nás byla priorita. Každý z nás má jiný styl trénování a každý z cviků Vám dokáže vysvětlit po svém, proto je dobré trenéry střídat a od každého si vzít to, co bude právě Vám vyhovovat. Jsme velice dobrá parta, která drží při sobě a k tomuto se snažíme vést i naše členy. I proto si myslíme, že se u nás zrodila velice dobrá komunita lidí stejně tak, jako je tomu v jiných CrossFit tělocvičnách po světě.

Máme rádi špunty aneb lekce CrossFit Kids

Děti trénují přítahy na hrazdě na lekcích CrossFit Kids

Děti trénují přítahy na hrazdě na lekcích CrossFit Kids

Jelikož jsme se snažili našim členům nabídnout opět něco víc, rozhodli jsme se zařadit CrossFit Kids neboli dětský CrossFit. Zejména z toho důvodu, aby si tento sport mohla vyzkoušet celá rodina. Máme členy, kteří chodí cvičit i s dětmi a mají tak další společný zájem. Tyto lekce vede pouze trenérka Lucka Fuňková, a to především proto, že miluje děti. Licenci pro CrossFit Kids však není možné získat v ČR. Proto za ní musela vyrazit do nejbližší destinace, což byl Londýn. Zúčastnila se tam semináře, kde se naučila vše, co k tomu potřebuje, protože CrossFit pro děti je zcela odlišný od CrossFitu pro rodiče. Je to zejména v přístupu k dětem a v tom, že děti tam chodí proto, aby se především bavili, a to bylo naším úkolem. Chtěli jsme rozvíjet dětem jejich motorické schopnosti a naučit je základním pohybům formou zábavy a her. Proto neváhejte a určitě přijďte CrossFit ukázat i dětem.

Proč si vybrat CrossFit Plzeň?

Už jste se tak trochu seznámili s naší minulostí a s tím, jak to bylo v naší tělocvičně od počátku. Teď už jen zbývá se přesvědčit na vlastní kůži a okusit tento životní styl. Takže pokud hledáte pohyb ve skvělé partě lidí, pohyb, který neustále bude posouvat hranice Vašich fyzických i psychických možností, pak je CrossFit Plzeň to pravé pro Vás.

CrossFit Plzeň - vybavení, GHD, medicimbaly, kruhy, logo

CrossFit Plzeň – vybavení, GHD, medicimbaly, kruhy, logo

S tímto sportem může začít opravdu kdokoli, takže se nemusíte vůbec obávat k nám přijít (více se dozvíte v článku – Jak začít). CrossFit nezná limity, jediným limitem jste právě Vy sami. Každá lekce je vedena certifikovaným trenérem, který se jednak postará o to, aby hlídal Vaši techniku jednotlivých cviků, a jednak o to, abyste si lekci užili a aby Vás bavila. Protože jakmile to jednou okusíte, už s tím nebudete chtít přestat. Ihned po tom, kdy se začnou dostavovat první výsledky, Vás tento sport pohltí víc a víc.

Dalším významným benefitem proč si myslíme, že se u nás budete od první hodiny cítit dobře, jsou naši členové. Stejně tak jako v jiných CrossFitových tělocvičnách Vás velmi rychle přijmou mezi vlastní a budou Vám chtít pomoci, motivovat Vás a podporovat, jak v tělocvičně, tak mimo ní. Můžete se tady tak nejen fyzicky posouvat kupředu, ale také si najít přátele, se kterými můžete trávit společné chvíle nejen při tomto sportu.

Proto udělejte první krok, seberte odvahu a přijďte si CrossFit vyzkoušet.

Přejít nahoru