fbpx
Členové CrossFit Kids s trenérkou Luckou

CrossFit Kids a CrossFit Teens

Co je to Crossfit Kids?

CrossFit Kids je sportovní program registrovaný pod značkou CrossFit® a speciálně navržený pro děti a mládež, jehož cílem je rozvoj pohybových dovedností a zvýšení fyzické kondice a zároveň socializace ve sportovním prostředí. Na základě principů mechaniky, konzistence a intenzity pohybu program CrossFit Kids zdůrazňuje příznivý vliv pohybu na děti a dospívající. Zdravé pohybové návyky se promítají do fyzické gramotnosti dítěte, zlepšují celkový sportovní výkon a snižují případné riziko při pohybových aktivitách. V neposlední řadě mají prokazatelně pozitivní vliv i na studijní výsledky dětí a mládeže.

Program CrossFit Kids má být především velkou zábavou pro všechny věkové kategorie. Zábava v našem pojetí znamená, že dětem poskytujeme alternativu k převážně sedavému trávení volného času, což v praxi představuje snížení rizika nadváhy a celkové zlepšení fyzické kondice. Rozdělení dětí do skupin je na základě věku, nikoliv jejich počtu nebo fyzické připravenosti. Samozřejmě tréninky lze upravit individuálně dle úrovně zkušeností a připravenosti.

CrossFit Kids je navržen promyšleně, ale zároveň minimalisticky – často k tréninku potřebujeme jen základní, nebo žádné vybavení, což umožňuje zapojení všech sociálně-ekonomických skupin tak, aby všichni měli možnost být fit po celý život. S programem CrossFit Kids se můžete setkat po celém světě a to ve více než 1800 licencovaných tělocvičnách a 1000 školách.

Stejně tak, jako jsme první licencovaný CrossFit v Plzeňkém kraji, nabízíme jako jediní v tomto kraji CrossFit i pro děti. Co to je klasický CrossFit už jsme si dostatečně vysvětlili, pojďme se tedy podívat v čem se liší CrossFit pro rodiče a CrossFit Kids.

Jediné, co malé děti baví, je hra a zábava, a proto se snažíme rozvíjet základní dětské pohyby pomocí hry a zábavného cvičení. Jelikož je velmi těžké udržet dětskou pozornost, je třeba, aby cvičení bylo stále něčím zajímavé. V žádném případě nemusíte mít strach, že budou Vaše děti vystaveny nějakým velkým váhám nebo náročným workoutům.

Celá lekce je postavena tak, že si děti nejdříve zahrají nějakou hru a tím se zároveň rozcvičí a rozehřejí na daný workout. Nesmí se však jednat o nic extra energického, abychom děti moc nerozdováděli a dále udrželi jejich pozornost. A to z toho důvodu, že pak následuje technická část, kdy potřebujeme, aby se děti nejvíce soustředili na to, co trenér říká, a zapamatovali si toho co nejvíce. Samozřejmě jen častým opakováním si děti tyto pohyby osvojí jako vlastní. Následně je krátký workout a na závěr opět zábavná hra. Hra na závěr je v lekcích z toho důvodu, aby děti odcházely s pocitem, že si vlastně přišly jen hrát a ne cvičit.

Stále přemýšlíte nad tím, proč by se Vaše dítě mělo věnovat právě CrossFitu a ne nějakému jinému sportu? Odpověď je stejná jako u dospělých. Tento sport je velmi variabilní a děti se zde naučí všem funčním pohybům a budou mít dobrý jak „silový“, tak i metabolický základ. Další výhodou CrossFitu je, že děti zůstanou stále velmi mobilní. Několikrát jsme se setkali například u fotbalistů s tím, že mají po čase velmi zkrácené šlachy a svaly. Na dětech je velmi krásné to, že se rychle učí novým pohybům a oproti dospělým jsou více mobilní a nejsou tedy u jednotlivých cviků omezovány.

Rozdělení děti do lekcí CrossFit Kids

Nabízíme dvě skupiny CrossFit Kids, které rozdělujeme podle věku na 3-6 a 6-12 let. Samozřejmě nezáleží jen na věku, ale také na jejich fyzické připravenosti. Nyní máme členku, které je 13 let a má velmi dobrou fyzickou kondici a účastní se bezproblémů všech lekcí mezi dospělými. I přesto všechno tam ještě vyniká. Proto je potřeba, abychom si děti sami otestovali a do skupiny je případně zařadili. Nicméně pro starší děti jsou lekce CrossFit Teens.

První skupina pro děti je určena pro ty úplně nejmenší a mohou se jí zúčastnit děti od 3 do 6 let. Lekce pro naše nejmenší trvají 30-40 minut, a to z důvodu, aby to děti opravdu bavilo. Určite sami víte, že udržet pozornost u takto malých dětí je velmi obtížné. Samotný workout trvá maximálně 5 minut a většinou probíhá formou AMRAP (tj. formou co největšího možného opakování za daný čas) a jakési „opičí dráhy“. Spousta malých dětí není ochotna ze začátku pracovat bez doprovodu rodičů, proto jsou rodiče v začátcích určitě vítáni. Nicméně postupem času je lepší, když rodiče své děti nechají samotné a umožní jim zařadit se více do lekcí a do kolektivu. K dispozici máme, ve spodní části tělocvičny, kde děti cvičí, pohovku, na které se mohou rodiče posadit a sledovat celý průběh lekce.

Druhou skupinou lekcí na CrossFit Kids jsou děti od 6 let do 12 let. Tyto lekce už se více podobají CrossFitu pro dospělé, ale stále dbáme na to, aby lekce probíhaly formou hry. Lekce trvá 60 minut a samotné workouty jsou také delší, zhruba mezi 10-15 minutami. V těchto lekcích si pomalu děti osvojí i základy vzpírání. Samozřejmě nepracují s žádnou velkou zátěží ale jen s plastovými osami či 2.5kg činkami.

Jak děti připravit na lekci?

Dětem dejte nějaké pohodlné oblečení. Doporučujeme takové, aby jim bylo příjemné a zároveň je neomezovalo v žádném pohybu. Důležitá je hlavně pevná obuv vhodná jak na běh, tak na různé skoky, dopady apod. Myslete také na to, že Vaše ratolesti budou mít hodně pohybu, a tudíž potřebují doplnit hodně tekutin. Dejte jim s sebou pití, které mají rádi. Po tréninku dejte dětem malou svačinku nejlépe ve formě ovoce, jelikož potřebují doplnit sacharidy. V případě, že nechcete, aby dítě odcházelo lehce spocené, vezměte s sebou ručník, aby se dítě mohlo osprchovat. Veškeré věci si můžete ponechat v uzamykatelné skříňce dole v šatně.

Na každé lekci se o Vaše děti postará certifikovaná trenérka Lucka nebo trenér Honza. Oba mají velmi vřelý vztah k dětem a velmi děti milují. Především Lucka si tyto lekce vybrala proto, že se dětem moc ráda věnuje a líbí se jí, jak se děti posouvají neustále kupředu. Bude se snažit, aby se děti nejen fyzicky posouvaly, ale také si každou lekci užily s úsměvem a spoustou zábavy.

Další velkou výhodou těchto lekcí je, že pokud si i rodiče najdou zálibu v CrossFitu, může lekce rodičů i dětí probíhat paralelně a mohou si tak v klidu zacvičit obě kategorie a budou tak rozvíjet společný zájem.

Rezervace lekcí a možnosti platby

V případě, že budete mít o tyto lekce zájem, je možné si prohlédnout náš rozvrh tréninků. Pokud budete chtít svého potomka na trénink přihlásit, je potřeba si udělat rezervaci v našem rezervačním systému na lekci CrossFit Kids. Platba může buď proběhnout na místě, za jednorázovou lekci podle našeho platného ceníku, nebo je možnost zaplatit za celý kurz.

Nyní již víte pár informací o tom, proč je CrossFit dobrý nejen pro dospělé, ale také pro děti, takže neváhejte a přijďte k nám s celou rodinou. Budeme se na Vás těšit.

Přejít nahoru