fbpx
CrossFit Plzeň sauna

Finská sauna v CrossFit Plzeň

Víte o tom, že finská sauna existuje, ale je to pro vás zapovězené místo? Bojíte se přílišného vedra nebo vám není příjemné sedět vedle druhých jen tak v prostěradle?

Či naopak patříte ke skupině lidí, která saunování miluje a nedá na něj dopustit během celého roku?

Oba póly jsou mezi námi lidmi hojně zastoupeny. Naprosto tomu rozumíme, protože finská sauna, navzdory mnohým benefitům, které přináší, může na neznalce či ty, kteří jí šanci ještě nedali, působit kontroverzně. Pojďme si proto v těchto pár řádcích ilustrovat, jak saunování vůbec vzniklo, co vám může přinést a proč mu dát zelenou!

Jak saunování vzniklo

Historie saunování je dlouuuhá! Údajně sahá až do dalekých dob před naším letopočtem, kdy lidé využívali parní lázeň ve stanech tak, že rozpálené kameny z ohniště polévali vodou a kolem nich následně odpočívali a doufali, že tato „očista“ je posílí a budou díky ní déle žít. Už tehdy měli pravdu.

Saunování provázelo lidstvo pravděpodobně i nadále, avšak první písemné záznamy o různých podobách sauny pochází až z jedenáctého století. Sauna byla tehdy považována za velmi sterilní prostředí, kterým samozřejmě díky vysokým teplotám stále je, a proto nebylo výjimkou, že se často stávala místem, kam těhotné ženy chodily přivádět své novorozence na svět.

Po celou dobu historie saunování bojovalo lidstvo s rychlostí vytápění této horké lázně. Vytopit saunu trvalo v průměru 8 hodin, což se konečně po druhé světové válce díky vzniku modernějších technologií, které ovlivnily i kvalitu saunových kamen, změnilo, a dnešní sauny není problém plně vytopit již za pouhou hodinu a půl.

Výhody saunování

Tak, a teď, když máme saunu připravenou v podstatě expresně, bychom jí rozhodně měli začít využívat! Proč? Saunování má lidskému tělu i duši co nabídnout! Až už jde o pocit očisty, znovuzrození nebo dokonalého odpočinku, které můžeme považovat za „laické“ dojmy z absolvování saunové procedury, či o konkrétní chemické procesy, které finská sauna v těle nastartuje, je toho až až. Co rozhodně stojí za zmínku?

  • Saunování podporuje regeneraci svalů
  • Zvyšuje produkci růstového hormonu
  • Zlepšuje imunitu a funkci srdce
  • Zlepšuje náladu a duševní stav jedince
  • Mírní bolest
  • Detoxikuje organismus

Neuvěřitelné, co? Pár desítek minut v sauně a jste jako znovuzrození. Skutečně je to tak. Jen to zkuste!

Jak často a kdy chodit do sauny

Saunovat se můžete tak často, jak jen chcete Ne, to samozřejmě není pravda. Jít si sednout do sauny každý den může organismus velmi vyčerpat a určitě bychom vám takovou intenzitu nedoporučili. Dopřát si však saunovou lázeň jednou, dvakrát, dokonce i třikrát týdně, je zcela v pořádku.

U saunování hraje veledůležitou roli také pravidelnost. Pokud to se svým tělem a psychikou myslíte vážně, doporučujeme zvolit takovou intenzitu, kterou budete schopni dlouhodobě dodržovat. Saunování je celoroční záležitost a to nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je saunovat se nejen v zimě, ale také na jaře, v létě a na podzim. Sauna vás vždy „srovná“, dostane do pohody a způsobí, že se budete cítit připravenější a způsobilejší pro všechno vaše další počínání. Nebojte se do ní proto zalézt ani v červenci a srpnu, když tedy zrovna teploměr neukazuje 40 stupňů. V chladnější či deštivé letní dny vám vaše tělo za tuto lázeň bude velmi vděčné.

V našem gymu můžete do sauny zavítat pravidelně několikrát týdně dle rozvrhu. Od září do března si navíc jednou v týdnu můžete užít saunové ceremoniály, které vám saunování velmi zpříjemní, provoní a způsobí, že si jej prostě zamilujete.

Těšíme se na vás!

Přejít nahoru