fbpx
Jak se stat CrossFit rozhodcim

CrossFit rozhodčí – jak se stát součástí každých závodů?

Pokud ses byl někdy podívat na nějakých CrossFit závodech, určitě jsi mimo neuvěřitelných výkonů atletů zaznamenal i množství pracantů, kteří na vše dohlíželi, počítali, kontrolovali… Těmto více než důležitým postavičkám se říká CrossFit judge neboli česky CrossFit rozhodčí. Jedná se vlastně o lidi, bez nichž by žádné závody ani nebyly. A je jich vždy třeba více než dost.

Co to vlastně znamená být Crossfit judge?

V užším pojetí to znamená být pouhým rozhodčím na crossfitových závodech. Tyto závody se konají buď klasicky, jako každé jiné závody, nebo online. CF judge má roli kontrolora, kdy porovná použité vybavení s předepsanými standardy (např. závaží, vzdálenosti pro HS walk, dotyk kotoučů se stěnou pro HSPU, …).

Ve chvíli, kdy zkontroluje vybavení, může začít workout. Zde dohlíží na provedení cviků, pokud je cvik proveden v souladu s platnými CF standardy, je započítán, pokud ne, jde o NO-REP, tedy neplatné opakování. Nezapomínejme, že judge má pouze roli kontrolora, tedy počítá platná opakování. Jeho povinností není sdělovat čas, ani počty opakování! Dále nesmí hodnotit atletovu techniku prováděný cviků, manipulovat s používaným vybavením ani atletovi jinak pomáhat v průběhu workoutu. Samozřejmě, že se s každým dá domluvit a judge ti rád bude počítat nahlas a informovat o čase, stačí se zeptat a hezky usmát, však to znáš.

V širším pojetí je CrossFit rozhodčí nepostradatelným členem každé crossfitové komunity. Ochotně ti poradí se zvolenou strategií na každé WOD, dá ti užitečné tipy i pomůže s přípravou vybavení. V období online závodů, především CF Games Open, je to prostředník, kterého hledá téměř každý zúčastněný atlet.

Proč být judgem?

Většinou jde o lidi, kteří chtějí podpořit svůj gym a jeho komunitu. Tím, že se staneš judgem, dáváš možnost svým přátelům, zúčastnit se CF závodů v rodinném prostředí. Z tohoto důvodu je většina majitelů a trenérů CF i judgem. Dalším důvodem je samozřejmě nějaké ohodnocení na závodech. Většinou jde o malé peněžní částky, slevové kódy nebo jiné odměny.

Jak se stát CrossFit rozhodčím?

Pokud jde přímo o crossfitové závody, měl bys mít cerifikaci Crossfit judge. Tento certifikát získáš velmi snadno online v anglickém jazyce. Na webové stránce oc.crossfit.com se stačí zalogovat. Nejprve zaplatíš drobný poplatek, následně si prostuduješ výukové materiály a nakonec složíš certifikační zkoušku. Celý program se skládá z 8 částí:

  • Intro, kde se seznámíš s tím, jak být dobrý CrossFit judge. Zjistíš, co musíš/nesmíš, měl bys/neměl bys, i jak postupovat při výkonu činnosti.
  • Squatting movements, kde se seznámíš se standardy provedení cviků obsahující dřep, výpady, wall-ball a cviky jim podobné.
  • Pressing movements, které zahrnují všechny typy tlaků. To znamená veškeré přemístění externí váhy od ramen nad hlavu (strict press, push press, push jerk a split jerk) i tlakové pohyby s vlastní vahou (kliky, HSPU, dips).
  • Pulling movements, tě naučí rozpoznat REP od NO-REP ve vzpíracích disciplínách. Tedy deadlift, clean, sumo-deadlift high pull a snach.
  • Hanging movements, kde jsou vlastně jen 4 druhy pohybů: shyby (pull ups), muscle ups na kruzích, na hrazně a T2B (toes to bar).
  • Additional movements, jsou tu pro seznámení se standardy DU´s, burpees, rowing a box jump.
  • Revue, kde si zopakuješ správné provedení cviků a jejich standardy.
  • Final exam, je už konečný test, po jehož úspěšném složení získáš roční certifikát Crossfit judge.

To, co budeš celou dobu jako CrossFit rozhodčí kontrolovat, je sportovní vybavení, počáteční a konečná pozice prováděných cviků, nutné a nepřípustné dotyky (kontakt) a správné počítání REPS. Že to nezní tak složitě? Taky to složité není. Jistě se ti stane, že s tebou bude atlet nebo divák nesouhlasit, v tomto případě se dá situace velmi snadno vyřešit. TO CO ŘEKNE JUDGE, TO PLATÍ. A platí to i v případě, že se rozhodčí mýlí, když NO-REP je ve skutečnosti platné opakování. Nemá smysl se tedy hádat a ztrácet tak čas, dělat nepřátelskou atmosféru a kazit tím celý zážitek. Každý dělá chyby a až si zkusíš být judgem na vlastní kůži, budeš více než vděčen za trochu pochopení.

Na všech crossfitových závodech je přátelská atmosféra a jde o skvělý zážitek, který se ti zaručeně zaryje do paměti. Pokud se nechceš, nebo nemůžeš, těchto soutěží zúčastnit jako závodník, moje doporučení zní: zúčastni se jako judge. Celou akci si užiješ, prožiješ a dostaneš i nějakou malou odměnu. Tak co myslíš, stojí za to být rozhodčím?

Přejít nahoru