fbpx
Greg Glassman - zakladatel CrossFitu

Greg Glassman – zakladatel CrossFitu

Věnuješ-li se CrossFitu, pravděpodobně jsi již jméno Greg Glassman zaznamenal. Ale pokud ne, určitě neváhej číst dál. V dnešním článku ti totiž představíme člověka, díky kterému děláš sport, jaký děláš. Osobu, které můžeme poděkovat za vznik všech CrossFitových boxů a díky němuž vznikla obrovská celosvětová komunita nadšenců zapálených pro CrossFit.

Pojďme si nyní společně představit Grega Glassmana, muže, který vynalezl CrossFit.

Jak vznikl CrossFit?

Greg Glassman se narodil 22. července 1956 ve Spojených státech a vyrůstal na předměstí Los Angeles v ulici San Fernando. Jeho otec byl významný vědec v centru Hughes Aircraft, věnoval se mineralogii. Lásku k přírodním vědám se snažil přenést i na své děti, tedy Grega a jeho mladší sestru. Matka práci neměla, veškerý svůj čas věnovala péči o domácnost a rodinu. Podobně jako otec však kladla dětem na srdce, že nejdůležitějším ze všeho je kvalitní vzdělání.

Greg měl o šťastném a spokojeném životě poněkud odlišné představy, což vedlo k častým neshodám a hádkám mezi ním a jeho otcem.

Aby se těmto neustálým konfliktům co nejvíce vyhýbal, navštěvoval všemožné sportovní kroužky. Jeho úplně první vášní se stala atletika, později však propadl i gymnastice, vzpírání a cyklistice.

Bohužel jeho statut studenta nebyl až tak zářný, jak by si jeho rodiče přáli. Poté, co ho vyhodili již z několikáté vysoké školy, se Greg Glassman rozhodl, že se již nenechá dále ovlivňovat svým otcem a matkou, ale začne se věnovat tomu, co ho opravdu baví. Ukončil tedy studium a začal pracovat jako osobní trenér v místní posilovně, kde se také seznámil s Lauren Jenai, která se o pár let později stala jeho manželkou. Práce trenéra ho bavila a naplňovala, navíc již v sedmnácti letech účinkoval jako pomocný trenér ve škole gymnastiky, takže se dá říci, že v trenérském prostředí se pohyboval již nějaký ten čas.

Právě společně s Lauren přišel na nápadem vyvinout sport, který bude všestranně zaměřený, který prověří člověka po všech stránkách. A tak v roce 2009 založili společnost CrossFit.

Začátky byly těžké a manželský pár obětoval všechen svůj volný čas, aby rozšířil pojem CrossFit mezi co možná nejširší veřejnost. Jejich prvními stoupenci se stali především ozbrojené složky, vojáci, policie a hasiči. Velký boom získal CrossFit v roce 2001, kdy Greg Glassman založil webovou stránku, na které každý den publikuje ukázkový workout. Zde se zrodily i první komunitní sklony, jelikož zde atleti z celého světa mezi sebou sdílí své výsledky, píší si o rady a vzájemně se povzbuzují k co možná nejlepším výkonům.

První CrossFit boxy, semináře a games

V roce 2004 dokonce zakladatel CrossFitu začal pořádat první osobní semináře, kde dál šiřil své postoje a vize o tom, jak by cvičení mělo vypadat. V této době se také formovaly první gymy pod jeho značkou, takzvané affiliation, a udělil první trenérské licence.

Navzdory tomu, jak pozitivně se CrossFitové podnikání vyvíjelo, se jejich manželství ukázalo jako ne příliš šťastné a celá situace vygradovala až žádostí o rozvod, kterou Greg Glassman podal. Tím jejich konflikty ale stále nekončili, protože začal čtyřletý soudní spor o vlastnictví CrossFitu.

Jelikož byl Greg po několika letech dohadování již velice unavený, rozhodl se vzít si půjčku a Lauren její padesáti procentní podíl vyplatit.

Toto rozhodnutí se však ukázalo jako správné. Z CrossFitu se postupně stala skvěle výdělečná firma. Každý týden se uskutečňovaly placené semináře pro trenéry, dalším příjmem se pak staly poplatky za založení tělocvičen pod touto značkou, registrační poplatky na CrossFit Games, či velké částky které platí Reebok za to, že atleti na hrách nosí oblečení výsadně od něj.

Mimo jiné se zakladatel CrossFitu Greg Glassman podílel na tvorbě několika filmů z oblasti CrossFitu. Mezi ně patří Every second counts: The story of the 2008 CrossFit Games (2009) a The power of Zero (2018).

Dnes Greg žije spokojený, aktivní život. Dbá na své zdraví, pravidelně sportuje a preferuje zcela bezsacharidovou stravu.

Snad jsme ti tímto článkem dostatečně představili muže, kterému vděčíme za to, co děláme, za komunitní sport, který nás každodenně prověřuje po všech stránkách a neustále před nás staví nové výzvy, díky kterým se neustále posouváme vpřed.

Přejít nahoru