fbpx

Jak se stát trenérem CrossFitu

Možná už cvičíš nějaký ten pátek. CrossFit tě baví a ve svém volném čase se o něj zajímáš. Rád při lekcích pomáháš ostatním svými radami. Zastáváš názor „technika nade vše“ a vidíš ve cvičení CrossFitu hlubší smysl než pouhé vylepšení fyzického vzhledu.

A taky třeba uvažuješ, že i ty by ses rád stal součástí trenérského zastoupení v gymu ve kterém cvičíš.

Pokud jsou tvé odpovědí ano, tento článek je přesně pro tebe. Dnes se totiž zaměříme na to, jak se stát trenérem CrossFitu, jaké certifikáty je možné získat a kolik za ně asi tak zaplatíš.

Level 1 certificate course

Kurz Level 1 certificate course je prvotním kurzem pro trenéry. Zahrnuje v sobě nejzákladnější prvky CrossFitu. Seznámí tě se základní myšlenkou i nezbytnými pohyby. Naučí tě, jak jednotlivé cviky provádět, ale také ti ukáže komplexní přístup k věci.

Po tomto semináři již budeš umět druhým pomoci na jejich cestě za zdravějším životem. Velice vzdělaní experti provedou CrossFitovou metodikou za pomoci třech typů výuky.

Co se na kurzu naučíš?

Prvním z nich jsou velké semináře vedené ve třídě, kde se teoreticky dozvíš o základních pohybech a jejich správném provedení, metodologii CrossFitu, správné výživě a o tom, jak dobře a efektivně sestavovat tréninkové jednotky.

Další částí tohoto kurzu na vysněné cestě jak se stát trenérem CrossFitu je pak rozdělení do malých skupinek, kde si všechny věci ukazujete v praxi. Kromě zvládání pohybů je zde prostor i pro ukázku toho, jak koučovat ostatní. Trenér musí umět k lidem přistupovat. Nestačí mít pouze skvěle zvládnutou techniku jednotlivých pohybů.

Poslední částí jsou takzvané workouty, kde se zaměříte především na to, jak vést celou lekci, skupinu lidí a jak ohlídat jejich techniku i při workoutech s vysokou intenzitou. Také si ukážete, jak daný pohybový prvek uzpůsobit podle schopnosti jedince.

Na závěr tohoto kurzu tě čeká test, kde se ověří, že jsi dával pozor a že vše důležité jsi si z kurzu odnesl.

Určitě se neboj napjaté atmosféry, ba naopak. Podobně jako v gymu, i zde jsou k sobě lidé milí, ochotní a přátelští.

Důležitou připomínkou je fakt, že kurzy jsou vedené v anglickém jazyce. Ne vždy je poskytnut i překladatel.

Určitě tě také zajímá, kolik takový kurz stojí. Za dva dny nabité získáváním znalostí zaplatíš v přepočtu kolem 23 000 korun.

Level 2 certificate course

Kurz Level 2 certificate course je již určen pro pokročilé trenéry, kteří si chtějí rozšířit obzory. Navazuje na předchozí kurz a doplňuje ho o různé detaily a specifika.

Kromě pohybových prvků je již více zaměřen na správné sestavování tréninkových programů tak, aby měly smysl a plynule na sebe navazovaly. Tím si osvojíš ty nejlepší znalosti a dovednosti a budeš nejlépe vědět, jak se stát trenérem CrossFitu.

Jak kurz probíhá?

Podobně jako u předchozího kurzu i zde tě čekají dva dny strávené v gymu, tentokrát však rozdělené do čtyř fází.

První je hromadná diskuze, kde se rozebírají jednotlivé otázky a společně se dobíráte k odpovědím.

Poté je na řadě one-on-one coaching, kde dostaneš na starost jednoho z vedoucích kurzu a budeš ho trénovat. On ti v průběhu tréninku bude dávat zpětnou vazbu a tipy, co vylepšit a jak doladit detaily tvého trénování k dokonalosti.

Vedení malých skupin, probíhá podobně jako předchozí bod s tím rozdílem, že tě učí, jak v průběhu vedení skupinové lekce dohlížet na individuální potřeby jedince.

Podobně jako u předchozího kurzu, poslední fází jsou workouty, kde si tvé nově získané znalosti vyzkoušíš v praxi.

Podmínkou pro účast tohoto kurzu je úspěšné absolvování Level 1 certificate course. Celý víkend je zakončen testem, kterým je pro získání certifikátu nutné projít.

Cena kurzu je ve stejné výši jako u první úrovně certifikace.

CrossFit kids certificate course

Kurz CrossFit kids certificate course je specifický v tom, že je zaměřen na to, jak aplikovat CrossFitovou metodiku na děti a mladistvé. Jak je správně naučit pohybům bezpečně, efektivně a hlavně zábavně.

Čekají tě dva dny nabývání teoretických znalostí a jejich následné ukázky aplikace v praxi. Naučí tě, jak sestavit trénink pro děti zábavný a bezpečný, neboť to jsou dva nejdůležitější pilíře.

Jak kurz dětského CrossFitu probíhá?

Podobně jako u předchozích kurzů se začíná společným sezením a výukou teorie, kde tě seznámí se základními myšlenkami.

Další částí je ukázka, kde jsou jednotlivé pohyby demonstrovány přímo na dětech.

V průběhu fáze praktické aplikace ti mimo jiné ukáží, jak uzpůsobit cvičení jednotlivým věkovým kategoriím.

Během workoutů se naučíš skvěle zkombinovat cvičení se hrou.

Podmínkou účasti tohoto kurzu je zdárné předchozí složení kurzu level 1.

Cena se pohybuje ve stejné výši, jako u výše zmíněných kurzů. Pokud pořád uvažuješ o tom, jak se stát trenérem CrossFitu a máš rád/a děti, je tohle to pravé!

Kurzy pro trenéry zaměřené na jednotlivé disciplíny

Tímto jsme si vyjmenovaly základní typy kurzů. CrossFit, jak již všichni dobře víme, je však velmi obsáhlý sport, který zahrnuje prvky z mnoha sportovních odvětví jako jsou vzpírání, gymnastika, atletika, apod.

Proto je možné si udělat i kurzy, zaměřené na jednotlivé disciplíny. Pojďme se nyní podívat na ně.

Weightlifting level 1

Jak již samotný název Weightlifting level 1 napovídá, tento kurz je zaměřen na vzpírání. Má za úkol naučit trenéry učit správnou techniku snatche, cleanu a jerku efektivně, bezpečně a účinně.

Dva dny strávíš studiem základních pohybů i promakaných vychytávek. Naučíš se, jak získané znalosti předat dál tak, aby tvoji svěřenci dělali pokroky a zlepšovali svou techniku provedení cviků. Jak je správně motivovat a jak jim technické provedení pečlivě vysvětlit a korigovat je.

Cena tohoto kurzu se pohybuje okolo 13 000 korun.

Navázat na tento kurz můžeš nástavbou Weightlifting level 2, kde je veškerá problematika rozebírána ještě více do hloubky.

Gymnastics course

Intenzivní dvoudenní kurz Gymnastics course zahrnuje základní, středně pokročilé i pokročilé gymnastické pohyby. Účastníky čeká teoretický úvod, který následně budou aplikovat v praxi a všechny z daných prvků si vyzkouší jak na vlastní kůži, tak na ostatních.

Naučí tě, jak správně jednotlivé prvky nejen provádět, ale i předávat své znalosti druhým, umět je naučit danému pohybu správně a bezpečně.

Tento kurz tě na tvé cestě, jak se stát trenérem CrossFitu, vyjde cca na 15 000 korun. Nicméně je to velmi kvalitní kurz a časem ho určite oceníš.

Running clinic

V tomto jednodenním či dvoudenním kurzu Running clinic (záleží na tvých preferencích) se budeš vzdělávat v oblasti běhu, neboť i ten je neodmyslitelnou součástí CrossFitu.

Naučí tě, jak běžet rychleji, bezpečně, aby ses vyhnul zraněním. Jak na základě video nahrávky zanalyzovat techniku běhu jedince a v návaznosti na analýzu mu umět správně poradit.

Couching rowing – pro course

Ano, i veslo je velmi častou pomůckou při tréninku. A proto je tu kurz Couching rowing – pro course. Na rozdíl však od ostatních mašin, jako je například bike erg, je náročné na zvládnutí správné techniky. Tento kurz tě naučí, jak správně veslovat, kdy a jak zvolit zátěž, tempo, jak se zlepšovat… A hlavně, jak to naučit druhé a tím pádem, jak se stát trenérem CrossFitu.

CrossFit Plzeň gym a certifikace

U nás v CrossFit Plzeň máme samozřejmě všechny trenéry licencované, což je rozhodně poznat na skvělém přístupu, vedení lekcí či sestavování tréninků.

Díky trenérce Lucce, která získala certifikát na CrossFit Kids, s sebou vzít i své ratolesti. Poznají, co je CrossFit a budete mít další společnou aktivitu. Přijď a uvidíš sám!

Přejít nahoru