fbpx
Reebok CrossFit Games Logo 2020

Reebok CrossFit Games – vše co tě zajímá

Reebok CrossFit Games je událost roku pro všechny CrossFiťáky. Je to největší, celosvětová soutěž v tomto sportu, která by se dala přirovnat olympiádě. Kdy se odehrává, kdo jsou největší hvězdy, jak se kvalifikovat či co výherce čeká za odměny? Tak přesně o tom bude dnešní článek.

Jak to všechno začalo

O historii CrossFitu jsme si již pověděli v jednom z předchozích článků. Z tvrdého tréninkového plánu původně sestavovaného pro ozbrojené složky se postupně vyvinuly lekce pro širokou veřejnost a samostatné sportovní odvětví.

Stejně jako v každém jiném sportu i zde přišla chuť poměřit své síly s ostatními sportovci z tohoto odvětví a začaly se pořádat menší lokální až větší regionální závody.  To však stále nestačilo na určení toho nejvíce fit atleta světa.

A tak se v roce 2007 konaly první CrossFit Games, které představovaly takové mistrovství světa v CrossFitu. Těchto prvních her pořádaných na malém ranči v Kalifornii se účastnilo 70 atletů.

Stejně tak tomu bylo v roce 2008. Kdokoliv na ranč přijede, se může závodů zúčastnit.  Ale vzhledem k tomu, že na poměrně malý ranč přijelo více než 100 sportovců, je od roku 2009 zavedena kvalifikace.

Vývoj kvalifikace

V roce 2009 se na Games mohli dostat ti atleti, kteří se umístili na předních příčkách v roce předešlém a dále pak ti, kteří si svou účast vybojovali v prvním kole kvalifikačních závodů.

Atletů rok od roku přibývá, a tak se v roce 2010 kvalifikace ještě o něco komplikovala. Byla rozdělena na dvě části. Nejprve se atlet účastnil menších takzvaných Sectionals závodů, ze kterých může postoupit na jeden z větších, Regionals závodů (12 regionů v USA a Kanadě, 5 na ostatních kontinentech).

Rok 2011 sebou přinesl další a pořádnou inovaci. Kvalifikace formou Sectionals soutěže byla nyní nahrazena online kvalifikací, kterou je možno odjet prakticky kdekoliv na světě. Tato online kvalifikace začla být nazývána Open a zúčastnit se jí mohl opravdu každý, kdo má chuť. To se odrazilo i na počtu účastníků, jenž přesáhl 26 000.

V roce 2018 byl počet Regionals závodů zúžen jen na 9, z čehož 3 jsou pořádány v Evropě.

Jak to funguje dnes

K poslední velké změně kvalifikací došlo v roce 2019, kdy jsou Regionals nahrazeny takzvanými Sanctionals. Dále se na Games kvalifikují první, nejlepší závodníci z jednotlivých zemí a 20 nejlepších závodníků v celkovém, celosvětovém pořadí a 4 se mohou dostat na základě pozvánky od pořadatelů.

Co udělat, aby ses závodů mohl zúčastnit Reebok CrossFit games?

Nejprve se musíš zaregistrovat na oficiálních stránkách. Dále si můžeš například stáhnout vymakanou a přehlednou aplikaci, která funguje jak pro iOS, tak pro Android.

V říjnu a listopadu tě čekají 4 týdny, kdy Dave Castro, tvůrce workoutů, ověří tvou všestrannost. Každý víkend budeš mít tři dny na to, odjet kvalifikační workout a svůj výsledek nahrát právě do mobilní aplikace či přes oficiální stránky. Zde pak také uvidíš, jak si vedeš v porovnání s ostatními atlety z celého světa.

Bojíš se, že pro tebe budou některé cviky moc náročné či váhy moc těžké? Zahoď obavy. Open je udělán opravdu pro každého a proto je ke každému z workoutů vymyšlena i lehčí, scaled verze, která neobsahuje náročné gymnastické prvky a váhy jsou podstatně nižší, než u klasické Rx verze.

Pokud se ti po 4 týdnech podaří splnit jednu ze dvou podmínek, o kterých jsme se zmínili výše, postupuješ na Sanctionals. Tuto čest měl z České republiky zatím pouze David Stroupek a Soňa Karásková.

Týmy

Games nejsou pouze soutěží pro jednotlivce, na své si zde přijdou i týmoví hráči. A to ve složení dva muži a dvě ženy.

Odměna pro vítěze

Nejen kvalifikace, ale i výherní odměny prošly v průběhu vývojem. V roce 2007 získal vítěz soutěže $500. V roce 2019 se finanční ohodnocení vítěze vyšplhalo na $300 000, což je podstatný rozdíl. K tomu samozřejmě přibyde i spousty hmotných dárků ve formě suplementů či oblečení a vybavení.

Kdo a kdy zvítězil?

Pojďme se teď společně podívat na to, kdo v jakém roce obdržel titul nejvíce fit muže či ženy planety.

 • 2007 – James Fitzgerald, Jolie Gentry
 • 2008 – Jason Khalipa, Caity Matter
 • 2009 – Mikko Salo, Tanya Wagner
 • 2010 – Graham Holmberg, Kristan Clever
 • 2011 – Rich Froning, Annie Thorisdottir
 • 2012 – Rich Froning, Annie Thorisdottir
 • 2013 – Rich Froning, Samantha Briggs
 • 2014 – Rich Froning, Camille Leblanc-Bazinet
 • 2015 – Ben Smith, Katrin Tanja Davidsdottir
 • 2016 – Mathew Fraser, Katrin Tanja Davidsdottir
 • 2017 – Mathew Fraser, Tia-Clari Toomey
 • 2018 – Mathew Fraser, Tia-Clair Toomey
 • 2019 – Mathew Fraser, Tia-Clair Toomey

Sezóna 2020 je už naplánována a Reebok Crossfit games nás čekají v rozmezí od 29. července do 2. srpna 2020. Udrží si Math a Tia svoje každoroční vítězství, nebo přijde někdo lépe připravený a o titul nejvíce fit muže a ženy světa je připraví? O tom můžeme zatím jen diskutovat.

Open u nás v CrossFit Plzeň jezdíme každoročně, a to vždy v sobotu ráno. Určitě budeme rádi, když se k nám tento rok přidáš. Čeká tě super hecující atmosféra a skupina lidí, kteří tě budou povzbuzovat tak, že ze sebe určitě dostaneš to nejlepší.  Kromě tvrdé dřiny nás pak čeká společná odměna v podobě nějakého dobrého oběda a příjemného posezení s kamarády z gymu. Proto neváhej a přidej se k nám – On Rampem vše teprve začíná!

Přejít nahoru