fbpx
CrossFit boty Reebok Nano 9

Vybavení na CrossFit – co potřebuješ na trénink

Možná se teprve rozhoupáváš přijít do gymu a zvažuješ, co vlastně před první návštěvou pořídit. Nebo možná už nějakou tu dobu chodíš a jen se chceš odměnit za své výkony nějakou tou pokročilejší vychytávkou – vybavení na CrossFit.

Ať už jsi kterýkoliv případ, tak tě tímto článkem jistě potěšíme. Dnes se totiž podíváme na to, co za vybavení by se ti na trénink mohlo hodit. A začneme od toho nejzákladnějšího.

Oblečení na CrossFit

Obecně CrossFit nevyžaduje žádné speciální oblečení či doplňky, jak tomu může být u jiných sportů. Prakticky ti stačí tenisky, kalhoty, tričko a případně nějaká mikina. Avšak když vybereš správné oblečení, rozhodně ti to trénink zpříjemní.

Obuv

Asi nejdůležitější částí tvého vybavení na CrossFit by měly být boty. A to ne až tak z hlediska designu, jako spíš funkčnosti. Vzhledem k tomu, jak moc rozmanitý sport CrossFit je, není výběr správné obuvy úplně snadný. Potřebuješ boty, které ti nohu hezky podrží při práci s činkou, ale zároveň nebudou moc tvrdé, když se pak půjde běhat.

Naštěstí jsou výrobci bot prozíraví a myslí na všechny naše potřeby. Vyvinuli tak speciální edice, určené hlavně pro CrossFiťáky. Mezi nejznámější se řadí kolekce Nano od Reeboku a Metcon od Nike. Pojďme se na teď podívat na nejnovější modely těchto bot plných všemožných vychytávek.

Nike Metcon 5

CrossFit boty Nike Metcon 5 bilo-hnede
CrossFit boty Nike Metcon 5

Zatím nejlépe vyladěný model z této řady. Podrážka je neklouzavá, takže se rozhodně nemusíš obávat toho, že ti boty na zpocené podlaze budou podkluzovat.

Odolný vršek se jen tak neodře a díky speciálně zvýšeným podrážkám z boků si skvěle poradí i se šplhem po laně.

Paty jsou přímo uzpůsobeny tak, abys při HSPU ani malinko nedřel o stěnu. Navíc se pod nimi skrývá pevnější pěna, která zvyšuje stabilitu především u vzpěračských prvků.

Velkou vychytávkou jsou i odnímatelné vložky hyperlift, které vložíš do boty pod patu a zaručeně si tak zlepšíš stabilitu při dřepech, výpadech a dalších cvicích s velkou činkou.

Chválit bychom tady mohli ještě dlouho, ale nejsnazší bude, když se o jejich kvalitách přesvědčíš ty sám. Vyzkoušet si je můžeš například v prodejně Workout v Praze, kde mimo jiné seženeš kromě těchto bot snad všechno, co je jen na CrossFit třeba.

Reebok Nano 9

Jak již napovídá číslo modelu, Reebok Nano mají za sebou pořádný vývoj a výrobce se rok od roku snaží vylepšovat a vylaďovat boty k dokonalosti.

Svršek s technologií flexweave zaručuje pružnou roztažnost, díky které se boty skvěle přizpůsobí tvé noze a zároveň udrží cílenou podporu v klíčových oblastech.

Speciální spona na patě TPU zvyšuje stabilitu nohy a flex drážky na podrážkách pro změnu větší flexibilitu při pohybu. Uvidíš sám, zda tě tyhle krásky zaujmou.

Sami určitě nedokážeme říci, který z modelů je lepší. Každý má své výhody, jiný design, a hlavně… Každému z nás sedí na noze lépe něco jiného. Proto nejlepší, co můžeš udělat, je obě boty vyzkoušet a sám posoudit, která je pro tebe ta pravá.

CrossFit boty Reebok Nano 9
CrossFit boty Reebok Nano 9

Kalhoty

Výběr kalhot už je o něco jednodušší. Existuje velké množství značek (Nike, Reebok, Adidas…), které již nabízejí perfektně pohodlné kousky. Co je nejdůležitější je vybrat správný střih a velikost. Protože to poslední, co při náročném WOD chceš, je myslet na to, že ti kalhoty neustále sjíždí a brzy tvůj zadek pozdraví okolní parťáky v gymu. Pak místo drahocenných opakování navíc jen srovnáváš a natahuješ kalhoty zpět do pasu.

Velice dobře padnoucí kousky legín a kraťasů, které jako bonus mají i velmi zajímavý a nápaditý design, najdeš třeba u značky Rep in peace.

Sportovní podprsenka

Pánové prominou a tento odstavec přeskočí. Zato ženy by měly zpozornět. Protože kvalitní podprsenka je na trénink velmi důležitá. A to především pokud patříš mezi majitelky většího poprsí.

Rozhodně nedoporučujeme tento kus oblečení objednávat přes internet, protože co podprsenka, to jiný střih. A ne každý bude sedět právě tobě. Takže si určitě vyhraď chvíli času a všechny varianty, které tě zaujaly, pečlivě vyzkoušej. Vůbec se neboj se v ní i zkusit pořádně zahýbat, ať zjistíš, že vše opravdu drží tam, kde má.

Tričko

Zde už je výběr podstatně jednodušší. Nejdůležitější věcí je při výběru trička především materiál. Ten by měl být takový, aby dobře odváděl pot, a hlavně seděl tvé pokožce, čímž předejdeš nechtěným vyrážkám či ekzémům. Velice nápadité kousky inspirované návrhy přímo samotných Games atletů prodává značka Rogue.

Vybavení na CrossFit – doplňky

To je v rámci toho nejdůležitějšího z oblasti oděvu asi vše. Teď přichází řada na vychytávky, které ti trénink usnadní, zpříjemní či jen vylepší tvůj outfit. Řeč je o doplňcích vybavení na CrossFit.

Bandáže

CrossFit latkove bandaze Rouge
CrossFit látkové bandáže Rouge

Pamatuj, že nejzákladnější jsou bandáže na kolena a zápěstí.

K čemu ti takové bandáže na kolena budou? Jde především o to, že zajišťují optimální oporu kolenního kloubu. Díky tomu můžeš například zvednout více či zmírnit bolestivost například po zranění.

Nejčastěji používaným materiálem bývá neopren, který vyvíjí na kloub optimální tlak a zároveň udržuje tu správnou teplotu, aby koleno neprochladlo a nestalo se tak náchylnějším ke zranění. Mezi nejpopulárnější patří právě tyto CrossFit bandáže na kolena.

Bandáže na zápěstí plní v podstatě tu samou funkci, co kolenní. Jejím cílem je držet zápěstí zpevněná a v teple. Vybrat můžeš ze dvou variant, klasické látkové bandáže na zápěstí či elastické bandáže na zápěstí.

Opasek

Této vychytávce poděkují především tvá bedra, jímž poskytuje oporu při cvicích s těžkou osou. Avšak nic není zadarmo a efekt poznáš především až poté, co se naučíš správně nadechnout do břicha a tím pásu vytvořit oporu.

Další pozornost věnuj výběru velikosti. Pás ti musí skvěle padnout. Existují spousty typů, šířek a materiálů. Výběr se tedy odráží od toho, k jakým účelům si pásek primárně přeješ využívat. Hledáš-li pás čistě na silové věci, určitě je dobrou volbou kožený s kvalitním zapínáním na sponu. Pro rychlá WOD, kde jdeš z těžké činky zas na jiné cviky, oceníš spíše rychle nandavatelný pásek na suchý zip.

Mozolníky

CrossFit mozolniky kuze
CrossFit mozolníky z kůže

Mozolníky jsou také známé jako gymnastické gripy. Tuhle pomůcku ocení především lidé s velmi jemnou kůží na rukou, kteří již po pár shybech seskakují z hrazdy se strženým mozolem. Klasikou jsou gripy vyrobené z hovězí kůže, ale postupem času se vymýšlí stále komfortnější a méně klouzavý uměle vyrobený materiál. Je tedy opět jen na tobě, čemu dáš přednost. Zda preferuješ kožené mozolníky či mozolníky z nových materiálů.

Švihadlo

O švihadle jsem si již pověděli detailně v tomto článku. Ovšem není na škodu si připomenout, jak často se v CrossFitu využívá. Tudíž rozhodně není špatnou investicí. Protože co je lepší, než mít takto využívanou pomůcku nastavenou přímo na sebe a svou výšku? A když to spojíš ještě s krásným logem CF Plzeň, můžeš mít perfektní  švihadlo na CrossFit … Ach!

Vzpěračky

Jedná o speciální boty. Tahle obuv je určená především pro ty, kteří se rozhodli zvedat pořádné bomby a věnovat se vzpírání o něco více. Bota je uzpůsobená pro velmi těžké tréninky. Poskytuje vysokou stabilitu a pocit pevnosti a přilnutí k podlaze. Díky vysokému podpatku získá tvoje mobilita opět o něco vyšší rozměr a už při dřepu jen tak vzad nepřepadneš. Stahovací pásky kromě klasického šměrování skvěle ukotví nohu v botě. Zároveň speciální mezipodešev tlumí silné nárazy. Značek vyrábějících vzpěračské boty je celá řada. Opět je zcela na tobě, které tvé noze sednou nejlépe. Doporučujeme však nejprve vyzkoušet jejich nošení v praxi.

Trhačky

Posilovat úchop je sice důležité, ale občas pro nás může být velmi omezující, především u těžkých mrtvol či výtahů. Abychom se tomuto omezení vyhnuli, chytří lidé vymysleli trhačky. Ty si upevníš za zápěstí a obmotáš kolem osy, tím svému úchopu velmi pomůžeš a velkou část váhy za tebe podrží právě trhačky – jedno z velice zajímavých vybavení na CrossFit.

Tape

Na první pohled může tato vychytávka připomínat běžnou lepenku. Avšak její materiál je uzpůsoben na lidskou pokožku. Za tento doplněk ti poděkují především tvé palce, které tapem oblepíš, když se chystáš využívat hook grip. Originální tape můžeš koupit například na stránkách Rogue, ale poslouží ti podobná náplast z lékárny.

Magnésium

V každém CrossFitovém gymu ho určitě najdeš. Ne vždy se ale třeba dostaneš na trénink tam, kde jsi zvyklý cvičit a budeš tak nucen navštívit klasickou posilovnu či workoutové hřiště. Proto se určitě hodí mít nějaké to mágo v záloze. Skvělým přenosným kamarádem je například magnésium v tekuté podobě.

Relaxační pomůcky

Tvrdý trénink jde ruku v ruce s kvalitní regenerací. Ne vždy jsou však prostředky k tomu, chodit každý týden na masáž či fyzio. Naštěstí lidé jsou stvoření vynalézavá a vymysleli pár drobných vychytávek, které ti streching a relax po tréninku (či ve volných dnech) velmi usnadní.

Roller

CrossFit roller masazni valec
CrossFit roller masážní válec

Masážní válec, který ti pomůže rozrušit svázaná svalová vlákna a snižuje tak svalové napětí. Je to vlastně takový domácí masér. Existují provedení různých tvrdostí a tvarů a výběr je pak zcela na tobě.

Míček

Ano, obyčejný míček o velikosti tenisáku také dokáže zázraky. Jeho velikost je akorát uzpůsobená tomu, aby se dostal tam, kam už roller nezajede. Díky tomu s ním rozmasíruješ menší a hůře dostupné svaly.

Theragun

Doplněk pro opravdové fajnšmekry. Tato masážní, vibrační pistole v sobě ukrývá mnoho výhod. Nejen že ulevuje při svalové bolesti a tlumí napětí, ale také stimuluje krevní oběh a tím podporuje funkci lymfatického systému. Svaly dokáže po tréninku uvolnit a přispět tak k jejich regeneraci. Naopak před tréninkem je umí nabudit a připravit na zátěž. Asi stále váháš, co si pod touto pistolí představit. Pro podrobnější informace a detaily koukni sem.

To je asi tak vše nejdůležitější, co bys mohl k tréninku potřebovat z vybavení na CrossFit. Většinu pomůcek však najdeš u nás v gymu, kde jsou volně k zapůjčení. Doufáme, že jsme tě tímto článkem zase trochu inspirovali a případně poradili před vůbec prvním nákupem.

Pokud přeci jen stále váháš jestli začít s CrossFitem nebo ne, tak se mrkni co tě čeká na prvním On Ramp tréninku.

Přejít nahoru