fbpx
Mat Fraser Squat Clean

10 nejznámějších mužů CrossFitu – znáš je?

V minulém článku jsme si představili deset nejznámějších CrossFitových atletek. A bylo by velice nefér se nepodívat i na zástupce opačného pohlaví. Proto jsme pro tebe dneska připravili článek, kde ti přiblížíme nejznámější muže, kteří by se ti při slově CrossFit určitě měli vybavit. Jsi připravený na pořádnou dávku motivace? Jestli ano, pojďme si je všechny ukázat!

Mat Fraser

Mat Fraser

Děvětadvacetiletý CrossFitový atlet a vzpěrač, pocházející z Kanady, momentálně žijící v USA.

Měří 170 cm a váží 88 kg.

Od útlého věku se věnoval rozvoji své vzpěračské kariéry. To se mu v roce 2009 stalo osudným a při závodech si přivodil vážné zranění páteře, se kterým musel několik měsíců jen ležet. V prvních fázích se někteří lékaři dokonce obávali i toho, že už by nikdy nemusel zcela normálně chodit. S touto diagnózou se však Mat nesmířil a poctivě se rehabilitoval, až se pomalu rozhýbal úplně.

Mat Fraser Squat Clean

Když Mat objevil CrossFit, zjistil, že je to sport, ve kterém se našel. Nejprve cvičil především pro radost a závody bral jako zpestření. Jeho talent byl však nevídaný a na CrossFit Games se probojoval již v roce 2014 a ihned zabodoval. Umístil se na druhém místě. To ho motivovalo, a kromě tvrdého tréninku poladil i stravu, kterou na rozdíl od ostatních atletů do té doby více méně vůbec neřešil.

Rok 2015 pro Mata dopadl stejně jako předchozí a vybojoval krásné druhé místo. Jeho ambice však byly větší. Ve svém tréninkovém plánu nepovolil, a to se vyplatilo.

Sezóna 2016 sebou přinesla pro Mata odměnu za tvrdou dřinu. S obrovským náskokem (dosud největším v dějinách CrossFitu) porazil dosavadního držitele titulu nejvíce fit muže světa Bena Smitha a získal zlatou medaili! I když si svůj sen splnil, rozhodl se dále věnovat svůj život sportu. Díky tomuto vítězství obhajuje jak v roce 2017, 2018 tak i v roce 2019.

V rámci Games se na jeho neuvěřitelné výkony můžeme těšit i letos a kdo ví, třeba se na prvním stupni vítězů stále udrží.

Pokud je ti tento atlet sympatický, sledovat ho můžeš jak na Facebooku, tak na Instagramu.

Rich Froning

Rich Froning

Třicet dva let starý, velice sympatický CrossFiťák pocházející z USA. Je považován za jednu z největších ikon tohoto sportu.

Měří 175 cm a váží 88 kg.

Na střední škole se věnoval baseballu a byl v něm velice dobrý. Za své výkony dokonce získal stipendium na baseball Walter State Community College.

Rich Froning Ring Muscle Up

Po ukončení studií začal pracovat jako hasič. A právě díky tomu, že se snažil být dobrým a zdatným hasičem, objevil v roce 2009 CrossFit.

Pouhý rok trénování Richovi stačil na to, aby se zúčastnil Games a dokonce se umístil na druhém místě! Bylo vidět, že jeho kondice a nadání na sport byly veliké a Rich se rozhodl, že se CrossFitu chce věnovat naplno a stát se tak profesionálním sportovcem.

S příchodem roku 2011 se dostavilo i první vítězství na Games, které vzhledem k úžasným výkonům, které předvedl, nikoho nepřekvapilo.

Svůj titul nejvíc fit muže světa obhajuje i v roce 2012, 2013 a 2014!

V roce 2015 přišla však velká změna a Rich se rozhodl nesoutěžit jako jednotlivec, ale v teamu s názvem CrossFit Mayhem. I zde si však drží přední příčky, konkrétně 4x první a 1x druhé místo!

Takže jestli váháš, kde hledat inspiraci, určitě zavítej na jeho profily jak na Facebooku, tak na Instagramu.

Ben Smith

Ben Smith KTB overhead lunges

Děvětadvacetiletý atlet z USA s hojnou CrossFitovou zkušeností a velkou vášní pro sport.

Při výšce 180 cm váží 88 kg.

Jeho rodiče byli velmi sportovně založení a snažili se tímto směrem vést i své ratolesti. Ben se tedy již od dvou let věnoval gymnastice. Na střední škole se začal věnovat také baseballu a americkému fotbalu. Jednou, zcela náhodně, viděl ukázku CrossFitového tréninku na videu u svého otce a rozhodl se, že musí něco takového vyzkoušet. Jeho úplné začátky tedy vypadaly tak, že trénoval v otcově garáži podle video tutoriálů a snažil se naučit co nejvíce daným pohybům.

Ben Smith Front Squat

Když mu bylo 19, rozhodl se registrovat na Regionals, které k velkému překvapení všech ostatních vyhrál, a kvalifikoval se tak na samotné Games. Následně otevřel gym CrossFit Krypton, kde dnes trénuje nejen sebe, ale i ostatní.

Od té doby se drží na Games do desátého místa. Jeho vytrvalý a usilovný trénink však přinesl zaslouženou odměnu. V roce 2015 porazil Riche Froninga, přerušil tak sérii jeho čtyř vítězství a stal se nejvíce fit mužem planety. V roce 2016 si bohužel tento titul neudržel, ale i tak skončil na nádherném druhém místě. Až do dnes umisťuje kolem 10. místa.

Sledovat ho můžete jak na Facebooku, tak i Instagramu.

Patrick Vellner

Patrick Vellner Power Clean

Devětadvacetiletý atlet pocházející z Kanady.

Při výšce 180 cm váží 88,5 kg.

Od dětství se věnoval velkému množství sportů. CrossFit však objevil až v roce 2010. Prvotně pro něj znamenal odreagování se od náročného studia chiropraxe. Avšak čím déle ho cvičil, tím více cítil, že se tomuto sportu chce věnovat naplno. Prvně si zasoutěžil v roce 2013, ale na hry se mu podařilo kvalifikovat až v roce 2015 jako členovi týmu CrossFit Plateau 2.

Patrick Vellner Power Clean

Od roku 2016 soutěží jakožto jednotlivec a nevede si vůbec špatně. Hned první individuální sezónu se umístil na třetím místě! V roce 2017 a 2018 těsně šlapal na paty Matu Fraserovi, a skončil na krásném druhém místě. Rok 2019 bohužel nedopadl pro Patricka podle plánu a na stupeň vítězů se mu probojovat nepodařilo. Ovšem v roce 2020 se určitě máme na co těšit! Na Games se totiž v rámci Openu kvalifikuje z prvního místa mezi všemi muži světa! Tak teď už stačí jen napnutě čekat, co nám předvede a zda se mu podaří konečně a zaslouženě zvítězit.

Chceš-li mít informace o něm a jeho tréninku hned z první ruky, neváhej ho sledovat na Facebooku a Instagramu.

Alec Smith

Alec Smith

Sedmadvacetiletý CrossFitter a gymnasta pocházející z USA. Možná si řekneš, že jsi tady už tohle příjmení slyšel. A ano, máš pravdu. Alec je totiž brácha Bena Smitha, o kterém byla řeč pár odstavců výše.

Při výšce 180 cm váží 84 kg.

Stejně jako jeho bratr se od dětství věnuje gymnastice. Střední školu reprezentoval v plavání, veslování či volejbalu. Jeho pohybový základ ještě před CrossFitovou kariérou byl tedy více než dobrý.

Alec Smith KTB deadlift

Alec závodí jak za jednotlivce, tak v týmu s názvem CrossFit Krypton. Minulý rok se se svým týmem dokonce umístili na úžasném druhém místě!

Alec je známý především díky jeho velkým gymnastickým dovednostem, kterými se rád chlubí na svých sociálních sítích. Kromě toho je to také velký sympaťák se psem a kladným vztahem k dětem (v CrossFit Krypton vede lekce CrossFit Kids) a tím jeho oblíbenost roste především u ženského pohlaví.

Pokud se i ty chceš pokochat nějakými super gymnastickými kousky, neváhej navštívit jeho Facebookový či Instagramový profil.

Josh Bridges

Josh Bridges Run with weight vest

Ve věku třiceti šesti let se tento CrossFitový atlet řadí mezi veterány.

Měří 165 cm a váží 78 kg.

V mládí se věnoval řecko-římským zápasům, později se přidal k námořnictvu. CrossFit objevil v roce 2005, kdy se snažil zlepšit svoji fyzickou kondici právě kvůli jeho armádnímu životu.

Poprvé se zúčastnil závodů v roce 2011 a jeho předchozích šest let tréninku mu přineslo zasloužený úspěch. Skončil na úžasném druhém místě! Veřejnost tím velice překvapil, především díky jeho mírám – byl ze všech atletů nejmenší.

Josh Bridges Run with weight vest

Rok 2012 již tak úspěšný nebyl. Kvůli vážnému zranění kolene byl nucen ze závodů odstoupit a naplno se věnovat rehabilitacím. Navzdory vážnému úrazu se Josh své CrossFitové kariéry nevzdal a nadále soutěžil a umisťoval se v top desítce, což bylo vzhledem k velké a podstatně mladší konkurenci obdivuhodné.

V roce 2017 se opět ozvalo již jednou zraněné koleno. Tentokrát byla léčba podstatně těžší, především díky tomu, že se jednalo o zranění chronického charakteru.

V roce 2018 na Games bojoval již v kategorii Masters (35-39let).

Navštívit můžeš jeho webové stránky, Facebook, nebo Instagram.

Jason Khalipa

Jason Khalipa Rope Climb

Třicet čtyři let starý atlet, pocházející z USA.

Při výšce 178 cm váží 98 kg.

Od mládí se věnoval atletice. Na střední škole objevil kouzlo amerického fotbalu. Při nástupu na vysokou odešel ze školních týmů a musel si vybrat, čemu se bude věnovat dál. Až ho jednoho dne jeho kamarád přivedl na lekci CrossFitu. Atmosféra, dřina, výzvy… To celé ho okamžitě pohltilo a moc dobře ihned věděl, že je to sport pro něj. Kromě tréninků se však ještě věnoval studiu.

Až po dokončení školy se rozhodl stát se profesionálním sportovcem. Jeho tréninky přibývaly na intenzitě a v roce 2008 se přihlásil na první Games. Usilovné trénování se Jasonovi vyplatilo a své první závody vůbec vyhrál!

Jason Khalipa Snatch

Tato výhra ho vedla k sepsání díla AMRAP Mentality, kde zdůrazňuje obrovský vliv psychiky na úspěch, která mimo jiné hraje roli kromě sportu i v běžném životě.

Ačkoliv se v průběhu let umisťoval stále na předních pozicích, v roce 2016 se již bohužel závodů neúčastnil. Důvodem nebylo žádné zranění či pouhý rozmar, ale vážně nemocná dvouletá dcerka, kterou postihla leukémie. Jason se proto rozhodl věnovat naplno své rodině a bojovat mimo CrossFitová hřiště doma za zdraví své dcery.

Boj byl úspěšný. Ke klasickému závodění se juž ale Jason nevrátil. Místo toho ale každoročně pořádá charitativní závody, kde veškeré vybrané peníze putují na pomoc rodinám s dětmi, které onemocněly rakovinou.

Kromě Facebooku či Instagramu můžeš navštívit i jeho webové stránky.

Dan Bailey

Dan Bailey

Další z veteránů – pětatřicetiletý CrossFiter pocházející z USA.

Je 170 cm vysoký a váží 81,5 kg.

Od dětství se plně věnoval atletice a na CrossFit narazil zcela náhodou v roce 2010 během jeho vysokoškolských studií. Jeho původním záměrem bylo pouze zlepšit svůj fyzický vzhled. To však ještě netušil, jak ho tento sport vtáhne do hry.

Dan Bailey Squat Clean

Jeho pohybový základ byl více než dobrý, k tomu přidané usilovné tréninky, a výsledky se dostavily rychle. Od roku 2011 se vždy umisťuje v top desítce mezi muži. Bohužel řada zranění, která mu nedovolila trénovat naplno, způsobila, že se Dan na přeních příčkách neudržel. Nadále se však nevzdává, a i navzdory zdravotním komplikacím se pomalu vrací zpět do formy, tentokrát však již v kategorii Maters (35-40let).

Stejně jako ostatní i on je populární na sociálních sítích. Navštívit můžes jak Facebookový, tak i jeho Instagramový profil.

Bjorgvin Karl Gudmundsson

Bjorgvin Karl Gudmundsson Clean

Nejen v Americe se nachází šikovní CrossFiteři. Bjorgvin pochází z Islandu a je mu dvacet sedm let.

Měří 178 cm a váží 84 kg.

V dětství hrál fotbal a věnoval se gymnastice. S CrossFitem má již dlouholetou zkušenost a každým rokem je znát posun vpřed. Zde je opravdu vidět, že ne vždy jde vše hned. Ale tvrdá dřina a vytrvalost se vyplácí.

Poprvé si zazávodil v roce 2012. To se mu však ještě kvalifikovat nepodařilo. Avšak za tři roky se vypracoval tak, že na Islandu skončil první. Zajistil si tak postup na Regionals, kde skončil devátý mezi všemi Evropany.

Bjorgvin Karl Gudmundsson Clean

V roce 2014 se konečně plně probojoval až na Games, kam od té doby jezdí závodit každoročně. Jeho výsledky jsou rok od roku lepší a během posledních pěti let se dokonce dvakrát umístil na třetím místě.

Jelikož jsou jeho pokroky vpřed znát každým rokem, určitě se máme do budoucna na co těšit.

Chceš-li se o něm dozvědět ještě něco více, podívej se na jeho Facebook či Instagram.

David Stroupek

David Stroupek CrossFit Games

Zavítejme také k nám do České republiky. I my zde máme skvělé atlety! Jako je například David, čtyřiadvacetiletý atlet, momentálně žijící v Praze.

Měří 178 cm a váží 90 kg.

Na rozdíl od ostatních atletů se David nevěnoval ani gymnastice či atletice, ale 13 let hrál závodně tenis. CrossFitu přišel na chuť ve svých dvaceti letech. Jeho začátky byly zajímavé, první tréninky se nesly v duchu, že co dělali atleti na Games, musel vyzkoušet taky. Až později pochopil, že pokud se chce zlepšovat, tak tudy cesta nevede. Nechal si proto sestavit trénink přímo na míru pro sebe.

David Stroupek Sandbag

To již výsledky přineslo a v roce 2018 se jako první Čech vůbec probojoval na Regionals, kde se umístil na 35. místě.

V roce 2019 se kvalifikoval dokonce až na samotné Games! Bohužel první WOD mu nesedlo moc dobře a do druhého kola se již nedostal. Určitě se však máme na co těšit v následujících sezónách.

Davida můžeš ho sledovat na Facebooku nebo Instagramu.

Doufáme, že jsme vybrali zajímavé osobnosti, mezi kterými třeba i ty najdeš inspiraci či vzor a začneš cvičit CrossFit s námi, přijď si vyzkoušet On Ramp!

Přejít nahoru