fbpx
Tia-Clair Toomey

10 nejznámějších žen CrossFitu, které musíš znát

V každém sportu najdeme nějakou ikonu. Někoho, kdo daný sport skvěle ovládá, kdo tím žije. Jakmile se řekne jeho či její jméno, všichni si ho/ji okamžitě asociují s určitou disciplínou. Tak, jako k Sáblíkové patří brusle, či k Federerovi tenisová raketa, i CrossFitová scéna má své známé představitele. Pojďme se dnes společně podívat na 10 nejznámějších CrossFitových atletek současnosti.

Tia-Clair Toomey

Tia-Clair Toomey

Tia je šestadvacetiletá CrossFiťačka a vzpěračka. Pochází z Austrálie, ale momentálně žije ve Spojených státech. Měří 163 cm a váží 58 kg.

Od mládí se plně věnovala běhu a její CrossFitová kariéra začala v roce 2013, kdy poprvé navštívila CrossFitový gym. CrossFit ji plně pohltil a ihned věděla, že se mu chce věnovat naplno. Začala tedy tvrdě trénovat a výsledky přišly velice rychle.

Tia byla velmi nadaná i na vzpírání. Trenér Miles Wydall v ní okamžitě viděl velký potenciál a neváhal se na ni obrátit s návrhem, ať se přihlásí na vzpěračské závody Rio Olympics, kde by mohla reprezentovat svou rodnou Austrálii. Po osmnácti měsících tvrdého vzpěračského tréninku se Tia na tyto velké, světové závody opravdu kvalifikovala.

Tia-Clair Toomey Press

Pozadu však nezůstala ani její CrossFitová cesta. V roce 2015 vybojovala na největších CrossFitových závodech CrossFit Games druhé místo, které obhájila i v roce 2016. To určitě neznamenalo, že by ve svém snažení polevila. Naopak. Začala trénovat ještě usilovněji. Dala si totiž jasný cíl – závody vyhrát. A její dřina se vyplatila. V roce 2017 se stala nejvíce fit ženou světa, Games totiž vyhrála. Tím však její úspěchy rozhodně nekončí. Vítězství potvrzuje i v roce 2018 a 2019, což z ní dělá jedinou ženu v historii, která zvítězila na Games třikrát po sobě!

V roce 2018 také zvítězila na vzpěračské soutěži Commontwealth Games, s výkonem 204 kg na svých 58 kg.

Její úspěchy jsou opravdu veliké a dechberoucí. Pokud se chceš dozvídat každý den novinky z jejího života, určitě zavítej na její instagramový či facebookový profil. Vlastní také osobní webové stránky.

Katrin Tanja Davidsdottir

Katrin Tanja Davidsdottir Squat Snatch

Dvacet šest let, 169 cm a 69 kg – tyto čísla patří seveřance Katrin z Islandu.

Od osmi let se věnovala gymnastice a v sedmnácti začala s atletikou. CrossFitu se začala věnovat v roce 2011 v gymu Reykjavik. Dnes však trénuje v Americe.

Rok dřiny stačil na to, aby se v roce 2012 umístila druhá na Regionals a zajistila si tak postup na celosvětové Games. Stejně tak tomu bylo i v roce 2013. Bohužel v roce 2014 přišlo pro Katrin zklamání. Ačkoliv se držela celé Regionals v top desítce, Event pět pro ni byl osudný a kombinace šplhu po laně bez dopomoci nohou v kombinaci se sprintem ji posunul na 24. místo. To již bohužel na postup na Games nestačilo.

Katrin Tanja Davidsdottir

Katrin však toto zklamání neporazilo. Naopak. Sama tvrdí, že to pro ni byla obrovská motivace dát do tréninku ještě víc. A to se vyplatilo. V roce 2015 si došla pro zlatou medaili. Svůj titul nejvíce fit ženy světa si udrží i v roce 2016.

V roce 2017 se jí již první místo udržet nepodařilo, ale stále patří mezi top pět atletek světa.

Chceš-li se touhle sympatickou, severskou blondýnkou inspirovat, zavítej na její instagramový nebo facebookový profil.

Annie Thorisdottir

Annie Thorisdottir

Další šikovná severská slečna. Je jí třicet let, měří 170 cm a váží 67 kg.

Od dětství se věnuje sportu. Nejprve ji pohltila gymnastika, poté balet a dokonce trénovala i jako skokanka o tyči.

S CrossFitem začala v roce 2009. Po necelém měsíci CrossFitových tréninků se jí podařilo dostat na historicky třetí CrossFitové hry, kde se v celkovém žebříčku umístila na jedenáctém místě. Po skončení závodu věděla, že tady není naposledy a dala si jasný cíl, stát se nejvíce fit ženou světa. K tomuto titulu se velmi přiblížila hned v roce 2010, ale bohužel její snažení stále nestačilo a skončila na druhém místě. Zlom přišel v roce 2011, kdy se Annie umístila na prvních příčkách ve všech třech částech závodu (Open, Regionals, Games). V tréninku nepolevila a dřela tvrdě dál a to se vyplatilo. V roce 2012 své vítězství potvrdila a stala se tak historicky první ženou, která vyhrála hry dvakrát po sobě.

Annie Thorisdottir Run

Rok 2013 bohužel přinesl Annie neplánovanou pauzu od tréninku. Při jednom z kvalifikačních Open workoutů špatně zvedla těžkou činku a hnula si s meziobratlovým diskem. Toto zranění bylo natolik vážné, že po rekonvalescenci měla Annie problém i s obyčejným dřepem s vlastní váhou.

Roku 2014 se zcela pochopitelně velmi obávala. Avšak návrat do formy byl velice rychlý a Annie získala na Games druhé místo, což překvapilo nejen soupeřky, ale i ji samotnou.

Dnes stále pokračuje a získává skvělá umístění. Téměř veškerý svůj čas tráví v CrossFit Reykjavik, kde trénuje sebe a zároveň dělá trenérku ostatním.

Sledovat ji můžeš na FB a IG.

Camille Leblanc-Bazinet

Camille Leblanc-Bazinet Jerk

Podobně jako Annie patří ke CrossFitovým „veteránkám“. Je jí třicet jedna let, měří 157 cm a váží 59 kg.

Od útlého věku dělala gymnastiku na profesionální úrovni, u ní vydržela celých 14 let. Gymnastickou kariéru skončila spolu se zraněním, které si přivodila – vykloubila si kyčel. Po uzdravení se sportu nevzdala. Začala hrát volejbal a fotbal. Dále také běhala dlouhé tratě, lyžovala či hrála rugby.

V roce 2010 objevila CrossFit. Především rodiče neměli z této volby sportu velkou radost. Říkali, že zvedání činek je mužská záležitost. To však Camille neodradilo a CrossFitovým tréninkům se věnovala dál. A přineslo to i zasloužené výsledky. V roce 2014 vyhrála CrossFit Games!

Camille Leblanc-Bazinet

Rok 2017 bohužel Camille hry poprvé nedokončila. Ještě před začátkem Games si poranila rameno a měla s ním nepříjemné potíže. Vzdát se však nechtěla a na Games nastoupila. Osudný se jí stal cyklocrossový závod, kdy upadla, a právě ono bolavé rameno si vykloubila. Camille v sobě našla tolik síly, že si ho sama nahodila zpět a tento závod dokončila! Bohužel dalšího závodního workoutu se již nedokázala zúčastnit. Sama uvádí, že to bylo nejtěžší rozhodnutí v jejím životě, není zvyklá něco vzdávat. Ale dále říká, že zde již nešlo o vzdávání se, ale o moudré rozhodnutí pro její budoucnost. A měla pravdu, další roky se již opět Games zúčastnila.

Tuhle krásnou a velice statečnou CrossFiťačku můžeš podobně jako ostatní sledovat na Instagramu či Facebooku.

Lauren Fisher

Lauren Fisher

Velice sympatická, nadaná slečna pocházející z Kalifornie. Ve věku dvaceti pěti let měří 167 cm a váží 62 kg.

Od dětství se věnovala všem možným sportovním aktivitám. Jak sama říká, zkusila vše, o čem se zrovna v jejím okolí mluvilo. Vyzkoušela plavání, běh, gymnastiku či týmové sporty jako fotbal, softbal, tenis či basketbal. Právě touha zlepšit se v basketbalu ji přivedla na první lekci CrossFitu, kterému se dnes věnuje jedenáct let.

Prvních pár měsíců trénovala maximálně třikrát týdně, pouze jako doplněk ke zbylým sportům. Čím déle však CrossFit dělala, tím více mu začala propadat. Počet CrossFit tréninků se zvyšoval a ostatní sporty šly do pozadí.

Lauren Fisher

Ve věku osmnácti let se kvalifikovala na Regionals, kde vybojovala dvanácté místo, což bylo, vzhledem k jejímu nízkému věku a zatím ne moc širokým zkušenostem, pro ostatní velké překvapení.

Její popularita každým rokem roste a ve věku 22let se stává jednou z nejoblíbenějších CrossFitových atletek vůbec. A to nejen díky tomu, že se na Games umístila na devátém místě a ten samý rok vyhrála juniorskou, národní soutěž ve vzpírání. Zároveň k tomu všemu se totiž také naplno věnovala studiu.

V roce 2016 vyhrála Regionals a stala se tak nejvíce fit ženou Kalifornie.

V dnešní době se účastní především teamových soutěží.

Lauren vlastní osobní webové stránky, ale najdeš ji i na Facebooku či Instagramu.

Kara Webb (Saunders)

Kara Webb (Saunders)

Třicetiletá CrossFitová závodnice z Austrálie měří 162 cm a váží 72 kg. Má za sebou bohaté závodní zkušenosti.

Aktivní byla již doslova od narození, chodit se naučila už v osmém měsíci svého života. A toto nadání rychle se učit pohybu jí zůstalo. Věnovala se mnoha sportům, ze kterých si nakonec jako hlavní zvolila plavání.

V devatenácti letech však objevila CrossFit a jak sama uvádí, byla to láska na první „dřep“. Díky skvělému pohybovému základu z dětství ji nedělalo problém se naučit novým pohybům a trenéři velice rychle viděli talent, který v sobě skrývala.

Po dvou letech trénování Kara vyhrála Regionals a zamířila rovnou na Games. V roce 2013 si svou korunku z Regionals udržela. Rok 2014 byl velmi nadějným rokem, kdy Kara na Games obsadila první příčky všech workoutů. Bohužel přišlo zranění nervu, díky kterému přišla o citlivost v celé paži, a byla nucena před koncem závod opustit.

Kara Webb (Saunders) Squat clean

Rok 2015 nastražil pro Karu další překážku. Tentokrát jím bylo samotné počasí. Kombinace náročného workoutu pod širým nebem na slunci a velikého vedra způsobí silný úpal. Kara na místě zkolabovala. Její bojovná povaha ji však nedovolila ustoupit a zbytek workoutů toho dne dokončila. A dokončila je více než dobře! Ve finále si z Games odvezla páté místo!

Největší úspěch však přišel v roce 2017, kdy Kara vybojovala na Games druhé místo se ztrátou pouhých dvou bodů na Tie.

V roce 2019 se Kara již Openu neúčastnila. Tentokrát však z příjemného důvodu – Kara byla těhotná!

Chceš-li se touto fit (v dnešních dnech již mamkou) inspirovat, podívej se na její facebookové nebo instagramové stránky.

Samantha Briggs

Samantha Briggs Run

Samantha je ostřílená sportovkyně řadící se mezi CrossFitové veteránky. Je jí třicet sedm let, měří 170 cm a váží 61 kg.

Před tím, než v roce 2009 objevila kouzlo CrossFitu, se naplno věnovala duatlonu a triatlonu. Díky těmto sportům byla v perfektní kondici a měla vybudovaný velmi dobrý pohybový základ.

Již v roce 2010 se kvalifikuje na Games a rok poté na nich dokonce vybojuje čtvrté místo. To je Samantě velkou motivací a začne trénovat ještě usilovněji. Naneštěstí přišlo zranění kolene a byla nucena závodní sezónu 2012 zcela vynechat.

Samantha Briggs Hammer sled

V roce 2013 se však vrátila. A byl to návrat vskutku velkolepý. Samantha na Games vyhrála a vystoupila tak na nejvyšší stupínek vítězů!

Do roku 2017 se vždy držela mezi top pěti atletkami. Tento rok sebou však přinesl změnu. Samantha byla díky věku již zařazena do kategorie Masters (35 – 39 let), kde si vedla skvěle a pravidelně Games v této kategorii vyhrávala.

Tuhle milou závodnici v nejlepších letech můžeš sledovat zde: FB, IG.

Sara Sigmundsdottir

Sara Sigmundsdottir AirBike

Další seveřanka z Islandu s vikingskou krví. Sáře je dvacet sedm let, měří 171 cm a váží 69 kg.

Řadí se mezi nejoblíbenější CrossFiťačky, nejen díky svým úspěchům, ale také díky její sympatické povaze.

V CrossFitu soutěží od roku 2013 a v letech 2015-2017 skončila mezi top pěti atletkami na Games. Do další sezóny vstoupila velmi motivovaná, přišlo však zklamání. Po čtvrtém workoutu byla nucena závod ukončit díky velkým bolestem v oblasti lopatky. Doktoři jí následně diagnostikovali zlomeninu žebra. Sama Sára na svých profilech uvádí, že občas věci nejdou podle plánu, ale jedno ví jistě – brzy se vrátí!

Sara Sigmundsdottir

A jak řekla, tak učinila. V letošním Open se umístila v celosvětovém žebříčku na prvním místě! Máme se tedy zajisté tuhle sezónu na co těšit.

Sáru můžeš sledovat jak na Facebooku, tak na Instagramu.

Karin Freyová

Karin Freyová Snatch

Pojďme se podívat na někoho, koho máme opravdu kousek od nás! Karin Freyová je čtyřiadvacetiletá slovenská atletka, měří 170 cm a váží 73 kg.

CrossFitu se aktivně věnuje čtyři roky a má za sebou nespočet účastí a mnohdy i vítězství na všemožných soutěžích po celé Evropě (Austrian, Athens, German, Belgian či Spanish throwdown a mnoho dalších…).

Karin Freyová Run

Prvně startovala Open v roce 2016, kdy se v celosvětovém žebříčku umístila 1260. pozici. Její progress byl však rok od roku větší a tento rok se kvalifikovala na Games z celosvětově dvanáctého místa! To je zatím nejlepší umístění, jakého se podařilo někomu z Čechů či Slováků v Open dosáhnout. Karin za sebou nechala i CrossFitové hvězdy jako Katrin či Briggs.

Tuto mladou Slovenku můžete podpořit jak na Instagramu, tak na Facebooku.

Soňa Karásková

Soňa Karásková Overhead Squat

I my, Češi, máme CrossFitovou ikonu. Je jí Soňa Karásková, ve věku třicet jedna let měří 168 cm a váží 72 kg.

Od mládí se věnovala všem možným sportovním aktivitám jako například plavání či jízda na kole. Její velkou vášní bylo též jezdectví. V dětství trénovala pod křídly svého otce, který jí byl velkou oporou a motivací. CrossFitu naplno propadla v roce 2014.

Je to vůbec první česká žena, které se podařilo (prvně v roce 2019) kvalifikovat na Games do USA. Předtím si však již tři roky v kuse držela titul nejvíce fit žena Česka. Úspěchy slaví i na jiných soutěžích. Přední příčky vybojovala například na soutěžích jako Southern Warriors v Itálii, French, Cyprus, German, Lowlands či Athens Throwdown.

Soňa Karásková

Sledovat ji můžete na Facebooku či Instagramu.

Doufáme, že jsme ti dnes dodali pořádnou dávku motivace v podobě těchto krásných, sympatických a úspěšných bojovnic. Možná i ty mezi nimi najdeš svůj vzor, který ti pomůže v začátku s CrossFitem.

Přejít nahoru